fbpx

O Kotlíkové dotace můžete pořádat s předstihem. Zvýšíte tak svou šanci na kladné vyřízení0

Letos postupně ve všech krajích startuje poslední vlna oblíbených Kotlíkových dotací, které jsou určené na výměnu starých kotlů za moderní úsporný zdroj tepla. V rámci kotlíkových dotací mohou domácnosti dostat příspěvek až 127 500 korun na nový kotel nebo tepelné čerpadlo. O dotace je velký zájem, s podáním žádosti doporučujeme pospíšit.

Kotlíkové dotace můžete čerpat také na plynové kotle. Foto Viadrus

V letošní poslední vlně Kotlíkových dotací jsou na výměnu starých kotlů podle údajů Ministerstva životního prostředí určené více než 3 miliardy korun. Poslední vlna dotací by tak měla uspokojit až 30 000 žadatelů. Kotlíkové dotace si organizuje Ministerstvo životního prostředí, ale příjem žádostí a proplácení dotací mají na starosti jednotlivé kraje. Ty také v různých termínech vypisují výzvy k podávání žádostí.

Čím dříve se zaregistrujete, tím máte větší šanci

Kotlíkové dotace jsou poměrně velkorysé a není proto divu, že je o ně ze strany žadatelů velký zájem. Navíc vzhledem k tomu, že jde letos už o poslední vlnu, množství žadatelů dále roste. Už z tohoto důvodu je nutné věnovat žádosti velkou pozornost. Nejdůležitějším okamžikem je včasná příprava podkladů a následně samotné podání žádosti na příslušný krajský úřad.

Reklama

Při podávání žádosti o Kotlíkové dotace jde často o minuty!

Některé firmy proto umožňují připravit žádost se všemi náležitostmi s předstihem s tím, že ji pak v ten pravý okamžik (často jde doslova o minuty) sami podají.  „Při podávání žádosti není vůbec nutné čekat až na samotné datum příjmu v konkrétním kraji. Žádost a všechny potřebné podklady připravujeme se zákazníky dopředu, a přesně v určené datum i hodinu pak všechny dokumenty na úřad elektronicky pošleme,“ popisuje například postup podávání žádosti se společností E.ON Luboš Vrbata. A dodává, že při podání žádosti o Kotlíkovou dotaci je velmi důležité mít všechny podklady pečlivě připravené.

Kdy se ve vašem kraji vypisují Kotlíkové dotace

Výše podpory může činit až 80 % uznatelných nákladů v maximální výši 120 000 korun. V praxi to pak znamená, že nový plynový kondenzační kotel lze pořídit například za 30 000 korun se vším všudy.  Do uznatelných nákladů lze totiž zahrnout nejen cenu nového kotle, ale také výdaje za rozvody a instalaci. Pokud je výměna kotle realizována v obci, která byla Střednědobou strategií zlepšení kvality ovzduší v ČR označena jako prioritní území, podpora bude navýšena o dalších 7 500 korun. Maximální částka dotace se tedy může vyšplhat až na 127 500 korun.

Termíny podávání žádosti se v různých krajích liší. Je proto nutné si hlídat třeba příslušné krajské webové stránky nebo úřední desku. Termíny podávání žádostí najdete také v mapce níže:

Kotlíkové dotace v jednotlivých krajích. Termín podávání žádostí je vyznačen tučně. (klikněte na obrázek pro zvětšení) Zdroj: E.ON

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.