fbpx

Nový pomocník do kuchyně: 3D tiskárna připraví pizzu, sendvič nebo tortelliny0

Příprava domácích plněných těstovin je časově poměrně náročná. 3D tiskárna Foodini je dokáže „vytisknout“ během chvilky. Stejně tak jako pizzu nebo sendvič. Nečekejte žádný obrovský, nevzhledný stroj, tato tiskárna v kuchyni ostudu dělat určitě nebude.

Průmyslové technologie postupně pronikají do nejrůznějších oblastí lidského života. 3D tiskárna potravin vyrobená jako domácí kuchyňský spotřebič je toho zářným důkazem. Vzhledově tiskárna Foodini nenápadně zapadne do každého moderního interiéru. Jejím účelem je ušetřit čas nutný pro ruční přípravu některých potravin jako těstoviny, ravioli, tortelliny nebo sušenky.

Reklama

Takto by měla vypadat finální podoba tohoto domácího pomocníka. (Zdroj: designboom.com)

Jídla uvařená doma bývají obvykle zdravější než z fast foodu či mrazicího boxu. Společné vaření a stolování také pomáhá rodinným vztahům. Dlouhá doba přípravy jídla je ale často odrazujícím faktorem pro domácí vaření. „Tisk“ pokrmů v domácnosti by měl tento problém řešit.

Stačí kliknout a pak už jen dát pizzu do trouby… (Zdroj: designboom.com)

Tiskárna dokáže vytvářet plošší potraviny jako sušenky, ale také vyšší a plastičtější objekty jako jsou čokoládové figurky. Umí připravit také pizzu.

Ve videu (v angličtině) můžete vidět „tiskárnu“ v akci.

Zatím se jedná o prototyp vyvíjený v Natural Machines z Barcelony, který dokáže kombinovat šest různých složek vycházejících z jednotlivých trysek, díky čemuž zvládne vyrobit různé pokrmy přesně naprogramovaných tvarů. Předpokládá se, že by se tiskárna mohla v budoucnu prodávat za cenu okolo 1000 eur, časový horizont je však zatím v nedohlednu.

Různé druhy sendvičů by pro tiskárnu Foodini neměly znamenat problém. (Zdroj: designboom.com)

Tortelliny jsou pracné, tiskárna by mohla ušetřit spoustu času. (Zdroj: BBC)

Autor: Jarmila Bajerova