Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Nový Freedomek se inspiroval baťovskou architekturou

Dvě patra, 77,7 m2, prostorná terasa. Tak vypadá nový Freedomek – dřevostavba, kterou „postaví“ jeřáb na váš pozemek za jedno dopoledne.

22. 04. 2015 | Jan Pergl

Ve zkratce:

Freedomek už dřív zaujal hlavně kvalitním designem a technologiemi. Jde o komfortní, byť prostorově trochu skromné, bydlení. Jeho autor nyní přichází s patrovou variantou inspirovanou baťovskými domky.

Dělí je od sebe více než polovina století i použitý materiál, přesto inspiraci baťovskou architekturou nezapřou. Patrový model, letošní novinka české společnosti Freedomky, vsází podobně jako zlínské půldomky na efektivní využívání prostoru.

Baťovský domek pro 21. století

Patrový Freedomek poskytuje více obytné plochy na stejném půdoryse. Do rozměru 4x11,5 m se nyní vejde více než 60 m2 užitné plochy. Domek má navíc v patře terasu o rozloze 13 m2. Rozšiřuje tak nejen vnitřní, ale i venkovní prostor. „Inspirací pro mne byla baťovská architektura a zlínský půldomek, který jsem navštívil a měl možnost v něm i přespat. Tam i u nás je to o efektivitě využívání prostoru, zároveň má dům i svůj jasný estetický rozměr, promyšlené proporce a kompozici jednotlivých otvorů ve fasádách,“ vysvětluje autor Freedomků, architekt Marek Jan Štěpán.

Největší technickou svízelí podle něj bylo, jak zefektivnit usazování domu na místě. „Nejvíce času zabralo vymyslet návaznost obou modulů. Dům je totiž složen z většího modulu M, na kterém leží menší Freedomek S,“ doplňuje architekt Štěpán.

„Nafukovací“ dům

Nový patrový model má tři obytné místnosti – dvě v přízemí a jednu v prvním patře. Domov v něm najde pár, mladá rodina nebo může sloužit jako ateliér. Freedomek je ale modulový dům, který žije a roste se svými obyvateli. Pokud se změní rodinná situace nebo si třeba chcete vybudovat kancelář doma, jednoduše si vyberete další modul, který se stane přirozenou součástí vašeho původního Freedomku. Dům je tak možné postupně rozšiřovat.

Konstrukce podle švýcarského patentu

Nosná konstrukce freedomku z lepeného dřeva má přesné spoje podle švýcarského patentu. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má vynikající fázový posun „den-noc“. Plášť´ Freedomku je difuzně otevřený, fasáda je zpracována ze severského modřínu. Vytápění domu je možné více způsoby od designového lihového krbu přes přímotopy a sálavé panely až po tepelná čerpadla.

Dům budoucnosti?

Freedomky jsou nejznámějším českým představitelem tzv. svobodného bydlení. Díky použitým technologiím a materiálům nabízí téměř bezúdržbové a nízkonákladové bydlení a vyšší životnost stavby než u klasických dřevostaveb. Nevýhodou ale může být vyšší cena, která ale odpovídá kvalitě a použitým materiálům. Další výhodou Freedomku je rychlost stavby – postavit jej zabere zhruba tři měsíce. Na parcelu již přijede hotový, instalace jednoho modulu trvá asi 4 hodiny.

Související články

Tagy: Bydlení, Stavba a rekonstrukce

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

km beta

Rodinná firma s tradicí od roku 1926 vyrábí dřevěná eurookna, francouzská okna, posuvné terasové dveře…

<!-- -->
Lindab s.r.o.

Výrobce a dodavatel lehkých střešních krytin, okapového systému, rovinných a trapézových plechů, systému…

<!-- -->
FAKRO CZECH s.r.o.

Jsme pobočka nadnárodní dynamicky se rozvíjející společnosti, která se zabývá výrobou a prodejem střešních…

<!-- -->
HAAS FERTIGBAU

Společnost HAAS FERTIGBAU je společnost s téměř stoletou tradicí ve výstavbě montovaných staveb na bázi…

<!-- -->
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize DAKON

Tradiční český výrobce kotlů na tuhá paliva

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!