fbpx

Nový dětský pokoj: jaké barvy použít?0

Dětský pokoj je místo, kde se fantazii meze nekladou. Naopak, měl by ji co nejvíce podporovat! Kromě designového nábytku by tu neměly chybět ani barvy. Děti milují barvy, proto by jich měl být v jejich pokoji dostatek. Vybírejte však obezřetně, protože barvy mají velký vliv na naši psychiku.

Když budete přemýšlet o barvách do dětského pokoje, musíte zvážit hned několik aspektů, velikost pokoje, věk dítěte i jeho preference. Když má dítě nějakou oblíbenou barvu, určitě ji při vybavování dětského pokoje použijte. Jen dejte pozor na příliš divoké kombinace, aby konečný výsledek nebyl jako z cirkusu. Barvy stěn, koberce, nábytku a hraček by do sebe měly zapadat a vzájemně se doplňovat.

Jak vymalovat dětský pokoj

Než se vrhnete na natírání stěn, zamyslete se nad rozestavením nábytku v pokoji, podle toho rozvrhněte stěny, které budete nechávat bílé a které vymalujete barevně. Odborníci doporučují barvou natřít pouze 30–80 % plochy.

Při malování pokoje pro miminko, volte odolné a omyvatelné barvy, které neuvolňují do prostoru nebezpečné látky a jsou vhodné pro alergiky. Často můžete slyšet, že pro takto malé děti jsou vhodné pestré barvy, nicméně to platí spíše pro dekorace a hračky, protože takové barvy u dětí vzbuzují pozornost a podněcují je k aktivitě.

Pro nátěry tedy vybírejte spíše tlumené odstíny vybraných barev, jako je světle modrá, růžová, žlutá, zelená či fialová. Až se rozhodnete pro hlavní barvu pokoje, slaďte s ní i barvu nábytku. Na trhu v současné době můžete nejít velké množství barevných kombinací. Například prodejce nábytku ALDO nabízí postele, skříně i regály v moderních barvách.

Barvy do dětského pokoje

Dá celkem rozum, že když máte doma kluka, nebudete mu pokoj malovat na růžovo. Možností však máte celou paletu. Při výběru vhodných barev se můžete řídit i podle toho, jak působí na lidskou psychiku. Každá z nich má na nás jiný účinek, a tím pádem se ne úplně každá hodí do dětského pokoje.

  • Žlutá barva symbolizuje radost, život a také vyrovnává nedostatek světla v tmavších místnostech. Máte-li pokoj menší a tmavý, zvažte žlutou a její odstíny.
  • Červená barva je velmi intenzivní a přitahuje oči miminek. Působí také velmi energicky a někdy až agresivně. Pracujte s ní proto opatrně. Zcela nevhodná je pro hyperaktivní děti, naopak těm klidnějším dodá více energie.
  • Oranžová barva v sobě spojuje radost a pozitivní energii. Navíc příjemně prosvětluje interiér. Hodí se tedy do menších a tmavších místností, které příjemně prosvětlí a opticky zvětší.
  • Modrá barva se často používá do klučičích pokojů a často je pokládána za chlapeckou barvu. Nicméně se díky svým vlastnostem hodí do ložnic a dětských pokojů obecně. Působí totiž relaxačně a uklidňuje. Musíte být však při jejím použití opatrní, evokuje chlad, a proto používejte spíše její světlejší odstíny.
  • Růžová barva je přisuzována dívčím pokojům. Dodává pokojíkům něžnost a nevinnost. Nicméně ani u dívek to nesmíte s růžovou přehnat, jinak bude výsledek působit spíše infantilně. Většinou je vhodné ji kombinovat s bílou. Zvolte tedy například bílou výmalbu a doplňky a nábytek v růžové barvě. Velmi pěkně vypadá i šedo růžový dětský pokoj. Kombinací je opravdu bezpočet.
  • Zelená barva je velmi vhodná pro dětské pokoje, vytváří totiž hravou atmosféru a je pro dětské oči příjemná. Symbolizuje svěžest, harmonii a bezpečí.
  • Fialová barva se v posledních letech využívá v dětských pokojích čím dál častěji. Pomáhá k soustředění, podporuje kreativitu, fantazii a duševní činnost. Kombinace fialového a bílého nábytku navíc vypadá velmi elegantně a efektně.

Je v podstatě jedno, jestli zvolíte pro své dítě zelený, modrý, fialový nebo růžový dětský pokoj, důležité je, aby v něm bylo vašim dětem dobře a líbilo se jim v něm. Nechte je proto spolurozhodovat o jeho zařízení a jen korigujte jejich nápady. Uvidíte, že díky spolupráci vytvoříte prostor, který budou milovat a kde budou nejen dobře spát, ale budou si zde i hrát a později se učit.

Autor: Komerční sdělení