fbpx

Novou zelenou úsporám čekají změny – sníží se nejspíš podpora Fotovoltaiky0

Nové zelené úsporám docházejí peníze a zároveň tu máme boom domácích solárních elektráren, na které se dotace zhusta využívají. Stát chce proto finanční podporu solárním zařízením nějakým způsobem omezit. 

Ilustrační foto: Pixabay.com

Pro rozvoj domácí solární energetiky a instalační firmy to nejspíš není moc dobrá zpráva, ale ty plány mají svou logiku. Stálo by totiž za úvahu, zda domácí solární elektrárny vůbec ještě vzhledem k vyšším cenám elektřiny nějakou podporu vůbec potřebují.

Peníze si nechte, chceme větší demokratizaci technologie

Někdy na podzim proběhly Českem zprávy o tom, že je v Německu možné v běžném obchodě – v Lidlu – za pár EUR koupit malou balkonovou solární elektrárnu. Co je ale důležitější, tuto elektrárnu je možné připojit k síti tak, že ji prostě připojíte do zásuvky a vyplníte příslušný formulář na webu. 

Reklama

Solární elektrárna z Lidlu má samozřejmě svá omezení, její maximální výkon může být pouhých 600 W, chybí baterie, ale důležité je něco jiného. Prostě ji si ji koupíte, přinesete domů, instalujete na balkon, zaregistrujete a to je všechno. Jakmile svítí slunce, máte pro vaši domácnost k dispozici 600 W elektřiny zdarma. A to je právě na celé věci to nejdůležitější – je to demokratizace technologie, kterou si k Lidlu může koupit téměř každý, bez nutnosti projektu, energetických posudků a náročné byrokracie.

A právě takové radikální zlepšení dostupnosti by rozšíření solárních technologií do běžných domácností napomohlo mnohem více, než “pouhé” dotace. Jistě lze namítnout, že něco takového, jako je “elektrárna z Lidlu”, si každý může postavit sám třeba z komponent koupených někde v prodejně s elektronikou. To určitě nejspíš lze, ale elektrárnu v Česku nepřipojíte do zásuvky, fungovala by pouze v takzvaném ostrovním režimu nezávisle na stávající elektroinstalaci v domě či bytě.

Mnoho odborníků by vám asi sdělilo, proč to u nás z různých důvodů nejde, každopádně v Německu to funguje. A dokonce se tady mluví o dalším administrativním zjednodušení připojování nových solárních elektráren, přičemž u těch nejjednodušších, o nichž je tu řeč, by měl být zvýšen maximální povolený výkon na 800 W. A to znamená zhruba 900 kWh vyrobené elektřiny ročně, což je u panelákového bytu už docela velká část běžné spotřeby.

Nová zelená pomáhá hlavně bohatým

To, že máme Novou zelenou úsporám light, není náhoda. Tyto dotace jsou nastavené pro nízkopříjmové domácnosti, které by si jen těžko mohli dovolit zateplení domu nebo výměnu oken. Na výměnu zdroje tepla mají tyto domácnosti k dispozici Kotlíkové dotace.  

Naopak běžná Nová zelená úsporám dotací pokryje maximálně 50 % uznatelných nákladů – tedy nejvýše polovinu. Druhou polovinu platí člověk ze svého. Dá se tedy  říci, že v tomto případě se podporují lidé, kteří by na domácí solární elektrárnu měli peníze tak jako tak. Navíc dotace by už z principu měly sloužit k podpoře ekologických technologií, jejichž rozvoj teprve začíná a bez dotace by bylo jejich pořízení ekonomicky nevýhodné. A v takové fázi akceptace už domácí solární technologie nejsou. Jinak řečeno, vyplatí se i bez dotace.

Co lze čekat?

Více informací o tom, jak se změní dotace Nová zelená úsporám na fotovoltaiku, bychom se měli dozvědět někdy v průběhu tohoto týdne. Pravděpodobně nepůjde o zásadní rušení, ale spíš o nějaká omezení. Program Nová zelená úsporám je nastaven tak, aby majitele domů motivoval ke komplexnějším opatřením – aby třeba dům dům zateplili a k tomu vyměnili starý kotel. A je tedy možné, že podpora fotovoltaiky bude podmíněna realizací nějakého dalšího opatření pro snížení energetické náročnosti. Na samotnou solární elektrárnu už dotaci nejspíš nedostanete nebo bude menší.          

V kostce:

  • Instalací domácích solárních elektráren je mnoho, naopak peněz na dotace je méně.
  • Dotace na soláry jsou příjemné, ale technologie samotná už dotační podporu nepotřebuje. Více by pomohla větší demokratizace a zjednodušení administrativy. V Německu koupíte malou solární elektrárnu v prodejnách Lidl…
  • Dotační podpora solárních elektráren bude menší, případně podmíněná dalšími opatřeními pro snížení energetické náročnosti domu.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.