fbpx

Novinky z větrné energetiky: největší větrná elektrárna a ostrov pro skladování energie0

Ostrov ve tvaru americké koblihy bude skladovat energii pro Belgii

Ostrov ve tvaru americké koblihy bude skladovat energii pro Belgii

Znáte americkou koblihu s otvorem uprostřed – tzv. donut? A že se vám u něj nezdá možná jakákoliv souvislost s větrnou energií? Není se čemu divit. Na první pohled mají společného jen málo. Do souvislosti je dala až Belgie, která má podle zpráv Reuters v plánu vytvořit ostrov právě ve tvaru donutu. Umělý ostrov v Severním moři asi tři kilometry od belgického pobřeží by měl posloužit jako úložiště energie generované rozsáhlými větrnými elektrárnami.

„Když vítr nefouká, voda protékající doprostřed ostrova roztáčí turbíny, které vyrábějí energii.“

Vypadá to jako zajímavé řešení. Pokud budou větrné elektrárny vyrábět více energie, než je právě potřeba, poputuje nadbytečná energie na tenhle umělý ostrov, kde bude použita pro pumpování vody z rezervoáru uprostřed. V situacích, kdy bude naopak poptávka po elektřině větší než momentální produkce, voda bude proudit zpět do nádrže a turbíny během toho vyrobí elektřinu, která bude poslána zpět na pevninu.

„Máme hodně energie z větrných elektráren, která někdy přijde nazmar, protože na trhu s elektřinou není dostatečná poptávka,“ řekla mluvčí belgického ministra Johana Vande Lanotte. Unikátní nápad by se v případě realizace, která potrvá nejméně pět let, mohl stát účinným řešením tohoto problému. 


Písečný ostrov ve tvaru donutu by mohl na pobřeží Belgie vyrůst do pěti let. Foto: sxc.hu

Ačkoliv Belgie zatím nepaří k evropským „větrným velmocím“, i ona se již poohlíží po alternativách jaderné energie. V Belgii zatím větrná energie činí méně než čtyři procenta instalovaného výkonu, země chce toto číslo do roku 2020 zčtyřnásobit a z pobřežních větrných farem vyrábět 2300 megawattů. Svou roli v přístupu země k jaderné energii stejně jako v Německu nebo Švýcarsku sehrála katastrofa ve Fukušimě. Do roku 2011 byla totiž více než polovina zdejší spotřeby elektřiny vyráběna v jaderných elektrárnách. 

Autor: Redakce Nazeleno.cz