fbpx

Novinky z větrné energetiky: největší větrná elektrárna a ostrov pro skladování energie0

Největší větrná elektrárna vyroste nedaleko Fukušimy

Skladování energie? Pro Belgičany žádný problém. Řešení našli ve vytvoření umělého ostrova, který bude sloužit jako úložiště. Japonci zase chtějí přeskočit Brity a vybudovat největší větrnou farmu na světě. Jsou tu novinky z větrné energetiky!

Největší větrná elektrárna vyroste nedaleko Fukušimy

Víte, kde stojí největší větrná farma na světě? Na pobřeží nedaleko Suffolku ve Velké Británii (její název je the Greater Gabbard farm) a prostřednictvím 140 turbín vyrábí energii o velikosti 504 megawattů. A víte, kde zřejmě za pár let bude stát ještě větší větrná elektrárna? Nedaleko japonské Fukušimy. Již od březnových událostí roku 2011 totiž Japonsko hledá nové zdroje energie místo té jaderné. To ale není jednoduchý úkol, protože právě jaderná energie je pro významnou část země hlavním zdrojem energie. A nahrazovat jadernou energii fosilními palivy je jako skákat z bláta do louže. Jako nejlepší alternativa se tedy Japoncům jeví sázka na zelené zdroje energií.

„Největší větrná farma na světě vyroste nedaleko Fukušimy.“

Reklama

Nová větrná farma by se měla stát tou největší na světě. Stát bude asi 10 mil od pobřeží Fukušimy, místa s velkou symbolikou. Větrné turbíny nebudou vyrůstat přímo zde dna oceánu, ale montovány budou na plovoucí ocelové rámy kotvené do šelfu pod nimi. Stát by tu také měly dvě megawattové turbíny vysoké 200 metrů vysoké. Japonci plánují, že výkon celé větrné farmy by mohl dosáhnout jednoho gigawattu. Dle současných plánů by Fukušima chtěla dosáhnout 100% energetické nezávislosti před rokem 2040. Avizovaná větrná farma je tak jednou z mnoha projektů, které na cestě za energetickou soběstačností japonské město plánuje vybudovat.


Větrné turbíny na moři. A ve velkém. Takhle to do budoucna vidí v Japonsku. Foto: sxc.hu 

Autor: Redakce Nazeleno.cz