Redakce Nazeleno.cz důkladně prozkoumala nabídku firem, které se představily minulý týden v Brně na Stavebních veletrzích 2012. Redaktor Karel Murtinger sestavil přehled zajímavostí a tipů pro stavebníky z oboru tepelných izolací.
Stavebních veletrhů Brno se letos podle předběžné závěrečné zprávy zúčastnilo 809 vystavovatelů a 60 tisíc návštěvníků. Před krizí, v roce 2007, vystavovalo 1406 firem a návštěvníků přišlo více než 91 tisíc. Je to znatelný pokles, který může být ovlivněn i tím, že letos nebyl v programu zařazen obor stavebních strojů.
„Největší atrakcí byla stavba pasivního domu.“
ReklamaMyslím, že největší atrakcí byla možnost sledovat stavbu plně funkčního pasivního mobilního domu, který za pět dní vyrostl v pavilonu V u stánku Centra pasivního domu. Stavbu domu komentovali odborníci, kteří navrhují, staví nebo dodávají komponenty pro stavbu budov v pasivním standardu. Akci doplnil seminář Pasivní domy v teorii, praxi a životě. Informace o vzniku domu, fotografie i video najdete na stránkách organizátora.
Výsledek by skvělý. Když jsem si jej v sobotu prohlížel, zatoužil jsem takový domeček postavit na zahradě. Jestli se začne sériově vyrábět a prodávat jako mobilní dům, tak by mohl mít úspěch. I když záleží pochopitelně na ceně, za jakou jej budou nabízet. Mobilní dům se údajně bude dražit. Je to zajímavá stavba, při vzniku se pro větší názornost střídaly různé techniky, které by se pochopitelně na skutečné stavbě nesešly. Například izolace zadní stěny byla provedena jako vnější izolace s použitím minerální vaty, celkem dvě vrstvy po 15 centimetrech. Zatímco zbytek je izolován zafoukáním celulózové vaty.
Zafoukání celulózovou vatou (vlevo) a izolace vnější stěny (vpravo). 2x foto: Karel Murtinger
Pod rám okna je použita vláknitá izolace Spaceloft s aerogelem, která má údajně λ=0,014
Blower door test odhalil netěsnosti domu
Těsnost hotové konstrukce byla pochopitelně testována pomocí takzvaného „Blower door testu“. Velmi zajímavé je prohlédnout si video a působivé bylo sledovat kontrolu těsnosti naživo. Test provedl Stanislav Paleček z firmy Radion. Odborník, který zároveň poskytoval poradenství ve stánku Pasivního domu.
Stanislav Paleček předvedl kontrolu těsnosti domu takzvaným Blower door testem. 2x foto: Julie Kalodová
Minulý rok jsem si kladl otázku, jak bude pokračovat „souboj“ mezi jednovrstvými konstrukcemi a sendvičovým zdivem. Byl jsem trochu zklamán, nic nového se neobjevilo, zdá se, že síly jsou vyrovnané a každý významnější výrobce materiálů nabízí zdicí systém pro stavbu domu v pasivním standardu. Například firma HELUZ má cihly HELUZ FAMILY 50 2in1 s dutinami plněnými kuličkami bílého PS a s hodnotou U= 0,11 při tloušťce 50cm, Wienerberger POROTHERM 36,5 T Profi U = 0,19 W/m2K což je sice horší, ale mají zase znatelně menší tloušťku (36,5cm). H+H nabízí pórobetonové tvárnice Thermoblock, které mají při tloušťce 42,5 cm U = 0,12. To všechno bylo k vidění již loni.
Udělátko na maltu a hostesky
Na stánku HELUZ návštěvníci mohli shlédnout stavění stěny. Podrobně, od založení první řady a pomocí šikovného „udělátka“, které umožní snadné srovnání první vrstvy malty do vodorovné polohy.
Cihly HELUZ FAMILY 50 2in1 s dutinami plněnými kuličkami bílého polystyrenu (vlevo).
Srovnávání vrstvy malty do roviny na stánku Heluz (vpravo). 2x foto: Karel Murtinger
KMB Sendwix nabízí již tradičně sendvičové zdivo z vápnopískových cihel s vnější tepelnou izolací (běžně U=0,15, ale zvětšením tloušťky izolace se lze bez problémů dostat na výrazně nižší hodnoty). Novinkou v jejich nabídce je nový prvek do spodní řady pro přerušení tepelného mostu. Prvek SENDWIX 12DF-D THERM má při tloušťce 17,5 cm a hmotnosti 11,2 kg pevnost 20 N/mm2, tepelnou vodivostí 0,33 W/mK. To sice není žádná úžasná izolace (má 10x větší tepelnou vodivost než pěnový polystyren), nicméně umožňuje postavit izolované stavby i při velkém zatížení stěn, například u vícepatrových domů. Podrobněji jsme se již tématu věnovali v jiném článku.
Velox přišel s malým, ale snad užitečným zlepšením. Dělají drážky do desek v místě, kde prochází dráty, držící pohromadě bednění. Lépe se to omítá a snad se projeví i mírné snížení tepelného mostu. Domnívám se ale, že lepším řešením by bylo uříznout dráty rozbruskou a pak teprve omítat. Není to mnoho práce navíc a po zatvrdnutí betonu už asi nemají žádnou funkci.
Užitečné zlepšení od firmy Velox. Foto: Karel Murtinger
Nabídka oken překvapila
Internorm vystavoval jako obvykle krásná a drahá okna. Mají jeden nový typ dřevěného rámu s lepší tepelnou izolací v křídle. Zaujalo mne také solární fotovoltaické napájení motorku zajšťujícího vytahování meziskelní žaluzie, nahoře v rámu je malý solární panel, za který se schová vytažená žaluzie, která by tam jinak stejně byla vidět a ubírala světlo.
Okna, která představila firma Internorm. Foto: Karel Murtinger
Firma FAKRO CZECH se chlubí, že nabízí nejteplejší střešní okno na trhu. Zasklení je čtyřsklo se třemi nízkoemisními vrstvami a s náplní Kr (pro zachování rozumné tloušťky celého zasklení) a součinitel prostupu tepla U=0,3. Dostali za to zlatou medaili veletrhu. A jaká je propustnost okna pro sluneční energii a pro viditelné světlo? Součinitel tepelné propustnosti zasklení U8 je 0,3 W/m2K a pro celé okno (FTT U8 Thermo a montáž společně s lemováním EHV-AT Thermo) je 0,58 W/m2K. Rám je tedy znatelně horší než zasklení, škoda. Propustnost pro sluneční energii g=0,35 (35 %), pro světlo 0,58 (58 %). Propustnost světla je pěkná, čekal jsem horší, myslím, že si zlatou medaili zaslouží.
Akuterm mne potěšil tím, že jsou schopni na objednávku vyrobit zasklení pro neotvíravá okna ze čtyř skel s maximální vzdáleností skel 16 mm. V tomto případě stačí pro dosažení stejné hodnoty součinitele prostupu tepla náplň z podstatně levnějšího argonu.