fbpx

Novinky z energetiky0

Přivřelo Rusko plynové kohouty?

Rusko dodává na Slovensko jen asi polovinu obvyklého objemu plynu. Důvodem jsou časté výpadky dodávek od Gazpromu. Podle vyjádření slovenských politiků by se ale toto omezení nemělo nijak dotknout spotřeby domácností, ani veřejných budov či průmyslu. Slovensko by mělo i při této úrovni dodávek zvládnout i tuhou zimu. Gazprom tvrdí, že dodávky plynu na Slovensko jsou stabilní, Slováci jsou ale připraveni nakupovat plyn také v Rakousku a Německu. Na snížení dodávek plynu si v uplynulých týdnech stěžovalo také Rumunsko, Polsko či Rakousko.

Zdroj: LN

Reklama

Westinghouse nabídl, že zaplatí část Temelína

Společnost Westinghouse Electric Company, která se účastnila v dubnu zrušeného tendru na dostavbu dvou bloků Temelína, Česku nabídla, že se bude finančně podílet na výstavbě dalších jaderných zdrojů energie. Westinghouse takto postupuje v případě výstavby reaktorů ve Velké Británii a Bulharsku. České Ministerstvo průmyslu a obchodu se k nabídce podle všeho konkrétněji nevyjádřilo. Podrobnější plán rozvoje jaderné energetiky v ČR by měla vláda představit do konce roku. I přes současnou ekonomickou nesmyslnost je – zdá se – dostavba Temelína či rozšíření JE Dukovany, alespoň v myslích některých politiků stále ve hře.

Zdroj: ČTK

Bioplyn v Česku předčil slunce

Bioplynové stanice už v Česku vyrobily více elektřiny než solární panely. Zatímco z bioplynových stanic to loni bylo 2 134 gigawatthodin (GWh), z fotovoltaiky pouze 2 070 GWh. Výroba elektrické energie z bioplynu má rostoucí trend i letos, což potvrdilo ministerstvo průmyslu. Bioplynové stanice se díky dotační politice v Česku větší míře začaly objevovat před několika lety. Letos byly dotace bioplynkám ukončeny, podpora tohoto druhu energie se však objevila v připravované novele energetického zákona. Vzniknout by tak mohlo až 80 nových menších bioplynových stanic s výkonem do 550 kilowattů.

Obecně lze říci, že stát podporu energie z bioplynu zvládl lépe, než v případě solárních elektráren a nekontrolovaný boom bioplynových stanic zpracovávajících energetické plodiny, před kterým někteří odborníci varovali, se nekoná. Malé bioplynové stanice pomáhají zpracovávat biologický odpad ze zemědělství a vylepšují ekonomiku zemědělských podniků i energetickou soběstačnost venkova.

Zdroj: Solární novinky

Cena plynu na burze mírně vzrostla

Za poslední kvartál stoupla cena zemního plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno o 4 %. Dodavatelé plynu pro domácnost by však zatím zdražovat neměli. O cenách plynu na příští rok se rozhodne na přelomu listopadu a prosince, kdy Energetický regulační úřad zveřejní distribuční poplatky na rok 2015 a obchodníci následně odtajní poplatky za samotnou energetickou komoditu.

Zdroj: Cenyenergie.cz

Ministerstvo průmyslu obchodu otevírá cestu pro malé solární elektrárny

Z aktuálně připravované novely energetického zákona a zákona o podporovaných zdrojích definitivně vypadly návrhy zasahující do podpory obnovitelných zdrojů, které prosazoval zejména Energetický regulační úřad.

Mezi nejvíce kontroverzní návrhy patřil bod zpětného omezení podpory. Tento návrh byl vyřazen pro svou retroaktivitu i překročení rámce schváleného schématu pro obnovitelé zdroje, daného výsledkem notifikace zákona o podporovaných zdrojích. Evropská komise jasně konstatovala, že se případné kontroly možné překompenzace mají týkat pouze zdrojů zprovozněných po 1. 1. 2013.

Nová verze novely také odstranila znevýhodnění malých zdrojů, na které upozorňovaly AliES a CZEPHO z důvodů zablokování dalšího rozvoje solární energetiky na střechách domů. Podle aktuální verze novely nebude zapotřebí licence pro zdroje do deseti kilowattů připojených do soustavy, pokud elektřina bude určená primárně ke spotřebě v místě výroby. Nově mají být povoleny neplacené přetoky do sítě.

Zdroj: Aliance pro energetickou soběstačnost

Autor: Redakce Nazeleno.cz