fbpx

Novinky v Nové zelené úsporám: Od září zajímavé bonusy a větší podpora solární energie0

Dotační program Nová zelená úsporám přináší některé novinky. Pro ty kdo zároveň využijí Kotlíkových dotací a zateplí svůj dům, jsou připraveny bonusy k  ve výši až 40 000 Kč. Rozšiřuje se i podpora solárních systémů – termických i fotovoltaiky.

Ministerstvo životního prostředí chce motivovat domácnosti ke komplexnějším opatřením pro snížení energetické náročnosti. Dotační program Nová zelená úsporám proto nabídne zajímavé bonusy pro každého, kdo vymění starý kotel v rámci 2. vlny Kotlíkových dotací a zároveň provede zateplení domu s dotací Nová zelená úsporám.

Bonusy pro majitele kotlů

Nejvyšší bonus – 40 000 Kč – je určen pro ty žadatele, kteří si pořídí kombinovaný kotel na uhlí a biomasu a obdrží na něj Kotlíkovou dotaci. Menší bonusy ve výši 20 000 Kč se pak za stejných podmínek vztahují na pořízení tepelného čerpadla, plynového kondenzačního kotle a kotle na biomasu. Bonus 10 000 Kč je určen těm, kdo modernizují své vytápění, obdrží Kotlíkovou dotaci a v rámci Nové zelené úsporám žádají o příspěvek na solární systém pro ohřev vody.

Reklama

Větší podpora domácích solárních elektráren

Nová zelená úsporám nově přidá také oblast podpory na pořízení solární fotovoltaické elektrárny s vyšším instalovaným výkonem (více než 4 000 kWh/rok) a s dotací až 150 tisíc korun. Nově bude také zavedena dotace pro ty, kdo již peníze na solární systém získali, ale rádi by ho dále rozšířili a zefektivnili.

„V praxi to znamená, že například solární termický systém pro přípravu teplé vody budou moci rozšířit a využívat ho i pro vytápění nebo si budou moci pořídit další fotovoltaické baterie ke stávajícímu fotovoltaickému systému, tak aby dosáhli na vyšší účinnost. Domácnosti si tak budou moci s dotací pořídit nejdříve jednodušší systémy a následně je s ohledem na své finanční možnosti s další dotací postupně rozšiřovat,“ doplňuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí, kterým dotace v rámci NZÚ rozděluje. Pro přiznání dotace ale musí dojít ke zvýšení celkově využitelného zisku v budově o 20 % oproti předchozí žádosti.

Nejdřív Kotlík, potom Zelená

Ministerstvo životního prostředí chce pomocí bonusů motivovat žadatele o Kotlíkové dotace, aby při modernizaci svého domu nezůstávali jen u výměny zdrojů tepla, ale pustili se i do dalších úsporných opatření. Úspěšní žadatelé o Kotlíkovou dotaci pak mají lhůtu dva roky na zateplení domu a další žádost o dotaci v rámci Nové zelené úsporám, kdy dostanou také patřičný bonus. Bonus ale nelze uplatnit zpětně k dříve podaným žádostem o dotace.

Výše bonusů v rámci Nové zelené úsporám

Typ nového zdroje Dotační bonus při kombinaci se zateplením Dotační bonus při kombinaci s instalací solárního termického a fotovoltaického systému
Tepelná čerpadla 20 000 Kč 10 000 Kč
Kotle na biomasu – se samočinnou dodávkou paliva 20 000 Kč 10 000 Kč
Kotle na biomasu – s ruční dodávkou paliva 20 000 Kč 10 000 Kč
Plynové kondenzační kotle 20 000 Kč 10 000 Kč
Kombinované kotle na uhlí a biomasu se samočinnou dodávkou paliva 40 000 Kč 10 000 Kč

 

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.