fbpx

Nová zelená úsporám se od září změní. Přes léto si dává pauzu1

Novou zelenou úsporám čeká letos v září opět aktualizace. Rozšíří se dotace pro nízkopříjmové skupiny obyvatel, podpora zateplení domů bude vyšší a získat dotaci by mělo být jednodušší. Kvůli změně financování je příjem žádostí během letních prázdnin zastaven.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Dotační program Nová zelená úsporám začne v září opět s mírně upravenými podmínkami. Na dotace je určeno celkem 55 miliard korun, které budou rozděleny mezi klasickou Novou zelenou úsporám a Novou zelenou úsporám light. Žadatelé se dočkají navýšení dotačních částek v některých oblastech podpory, zjednodušení podmínek u instalace fotovoltaických systémů a zcela nově získají možnost vyměnit starý plynový kotel za tepelné čerpadlo.

Výměna starých zdrojů tepla

Kromě výměny starých kotlů na tuhá paliva bude program podporovat také výměnu plynových kotlů za tepelné čerpadlo. Podmínkou je však alespoň trochu zateplený dům – kategorie D v průkazu energetické náročnosti budovy. „V novém programovém období Nové zelené úsporám se tím rozšíří dotační portfolio na výměnu tepelných zdrojů – k pevným palivům či elektřině přibude plyn. Doplňujeme ho v návaznosti na úspěšně nastartovaný trend energetických úspor v domácnostech a v neposlední řadě i kvůli požadavku snižovat celkovou spotřebu plynu v Česku,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík.

Reklama

Majitelé starších plynových kotlů a dalších plynových topidel, jako jsou třeba takzvané WAVky, dostanou příspěvek na výměnu za tepelné čerpadlo. Vybrat si mohou z různých typů čerpadel tak, aby vybrané zařízení co nejlépe vyhovovalo otopné soustavě v jejich domě.

Výměna zdrojů tepla bude v novém období pokračovat za podobných podmínek jako dosud. Novinkou bude o 40 tisíc korun vyšší podpora na tepelná čerpadla typu země-voda s plošným kolektorem. Nová zelená úsporám nově podpoří také individuálně stavěná akumulační kamna na biomasu. Naopak tepelná čerpadla se zemními vrty již podporována nebudou. Nově nebude u žádosti nutné dokládat faktury, žadatelé by je ale měli mít uschované pro případnou kontrolu.

Rozšíření podpory pro bytové domy

Výrazně se rozšiřuje rovněž podpora pro zateplování bytových domů. Nová zelená úsporám bude více podporovat nízkopříjmové domácnosti tak, aby kvůli eventuálním obavám o navýšení plateb do fondů oprav nebrzdili případnou modernizaci domů.

Dotace pro bytové domy budou zacíleny podle typu vlastníka bytového domu. Základní portfolio dotací pro všechny bytové domy zůstává zachováno a rozšíří se o možnost výměny starých plynových kotlů. Společenstva vlastníků a bytová družstva získají navíc nejen možnost čerpat dotaci zálohově, ale i bonusové plnění za každou nízkopříjmovou domácnost. Obce (ale třeba i kraje, nadace nebo příspěvkové organizace) budou moci využít dotace ve výši až 70 % vynaložených nákladů.

Jednodušší žádost o dotace na fotovoltaiku

Dlouhodobě nejvíce poptávaným úsporným opatřením je dotace na fotovoltaiku. Od října 2021 si o ni požádalo již přes 90 tisíc domácností a zájem neklesá. V nové etapě se podání žádostí o dotaci na fotovoltaiku zjednoduší, nebude potřeba dokládat projektovou dokumentaci, pouze vyhodnocení úspor a přínosů. Základní podpora se sjednotí bez ohledu na instalovaný měnič, maximální výše dotace 200 tisíc korun zůstává zachována.

Získat dotaci na fotovoltaiku by mělo být od září jednodušší. Nebude potřeba projekt a nebudete muset dokládat faktury (ale musíte je mít). Foto: Pixabay.com

Vyšší podpora zateplení domů

Na energeticky efektivní zateplení domu bude nyní možné získat dotaci ve výši až 950 tisíc korun. I nadále pak bude možné využít bonus ve výši 10 tisíc korun za kombinaci více opatření najednou: třeba když zateplíte dům a zároveň instalujete fotovoltaiku. „Kromě toho desetiprocentní bonifikací zvýhodníme domácnosti v hospodářsky a sociálně znevýhodněných obcích s rozšířenou působností,“ doplňuje ministr Hladík.

V oblasti novostaveb budou nově podpořeny pouze stavby v nejvyšším energetickém standardu, výše dotace bude navýšena na 535 tisíc korun.

Pozor na fotovoltaické šmejdy

Ministerstvo životního prostředí také upozornilo na nekalé praktiky některých dodavatelů fotovoltaiky. Tito „fotovoltaičtí šmejdi“ mohou zákazníky tlačit do rychlého uzavření smlouvy s tím, že od září už nebude dotace na solární elektrárnu možná. To není pravda, žádost o dotaci na fotovoltaiku by podle informací ministerstva měla být od září výrazně jednodušší. A bude ji samozřejmě možné podat i na projekty realizované už během léta.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.