fbpx

Nová zelená úsporám – co zatím víme0

Ministerstvo životního prostředí loni v listopadu představilo pouze základní koncepci programu Nová zelená úsporám. Na konkrétní informace jsou příslušné úřady zatím poměrně skoupé, přesto už nyní víme několik další podrobností.

Nová zelená úsporám je dotační program určený na snižování energetické náročnosti budov. Program bude dotovaný z výnosů z emisních povolenek a podle odhadů by v jeho rámci mělo být do roku 2020 rozděleno přes 28 miliard korun. Tato částka ale nebude rozdělena najednou. Na jednotlivé dotační akce budou vyhlášeny tzv. výzvy s pevně určenou částkou, která na ně bude alokována. Každá z výzev bude mít svá pravidla a pevně daný termín podávání žádostí.

Další informace budou známy na jaře

Podrobnosti programu zatím nejsou známy, Ministerstvo životního prostředí by je však mělo zveřejnit v nejbližších měsících. „V současnosti ještě probíhá příprava nového dotačního programu. Bližší informace k programu budou proto známy později – v období únor až duben 2013,“ sdělila k termínu zveřejnění dalších už konkrétnějších informací Jana Tlustá ze Státního fondu životního prostředí.

Reklama

Budou se dotace týkat také kotlů a tepelných čerpadel?

Podle vyjádření Státního fondu životního prostředí bude důležitou roli hrát právě jednotlivé výzvy a jejich konkrétní pravidla. „Na jednotlivé dotační akce budou postupně vyhlašovány speciální výzvy, které teprve zcela přesně specifikují dotovanou oblast či technické podmínky. Zveřejnění 1. výzvy, která by se měla věnovat zateplování domů k bydlení, se očekává v březnu či dubnu 2013, otevření příjmu žádostí v této výzvě pak v srpnu 2013,“ uvedla Tlustá s tím, že další výzvy a jejich témata budou následovat.

Nová zelená úsporám:

  • Nová zelená úsporám – známe první detaily

  • Zelená úsporám 2013 – vyplatí se?

 

V dalších výzvách by pak podle informací SFŽP mohly být specifikovány dotace na zateplení veřejných budov, na výstavbu pasivních až nulových domů, případně rekonstrukce včetně zdrojů tepla a podobně. Tím vlastně nepřímo odpovídá na otázku v titulku. Mezi časté dotazy v souvislosti s Novou zelenou úsporám totiž patří, zda bude možné čerpat dotace také na nový kotel či tepelné čerpadlo. Odpověď je zatím negativní. První výzva se – nejspíš – bude týkat opravdu jen zateplení. Z informací SFŽP však vyplývá, že vytápění by se mohlo stát součástí některé z následujících výzev v období 2014 – 2020.

Dotace na kotle a tepelná čerpadla? Zatím nejspíš ne

První výzva – březen

V rámci programu bude možné žádat o dotaci na realizace uskutečněné po 1. 1. 2013. Času pro přípravu podkladů by mělo být dost. První výzva určená obytným domům by měla být vyhlášena v březnu. „Při platnosti vyhlášky o požadavcích na energetickou náročnost budov bude v březnu vypsána první výzva s předpokládanou alokací 1,4 miliardy korun. Příjem žádostí o dotace pro vlastníky rodinných domů bude zahájen v srpnu 2013. Žadatelé tedy budou mít dostatek času na zpracování projektové dokumentace,“ sděluje na oficiálním webu programu ředitelka Státního fondu životního prostředí ČR Radka Bučilová. Pokud však úpravy domu teprve plánujete, doporučuje se počkat až na konkrétní podmínky první výzvy a na jejich základě potom případně upravit plánovaná opatření a připravit podklady pro dotaci. „Jestliže možní žadatelé úpravy či stavby domů teprve plánují a mají zájem o dotace, doporučujeme všem posečkat, až budou zveřejněny přesné podmínky programu a požadavky pro jednotlivé oblasti. Pak teprve bude možné posoudit nabízené možnosti a jejich využití pro konkrétní případy, respektive zahájit kvalitní přípravu podkladů,“ uvedla Jana tlustá ze SFŽP.

Podklady pro dotace se budou podávat elektronicky přes specializovaný portál. K našim dotazům týkajícím se technické stránky (adresa portálu, eventuální požadavek na elektronický podpis atd.) se zatím zástupci úřadů nevyjádřili.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.