Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Nová zelená úsporám a dotace na zateplení svépomocí – co byste měli vědět?

Jednou ze zásadních novinek dotačního programu Nová zelená úsporám je možnost čerpání dotací na zateplení, které si provedete svépomocí. Pokud si na to troufáte, není již nutné pro získání státní podpory poptávat stavební firmu. Co byste v této souvislosti ještě měli vědět?

24. 09. 2018 | Jan Pergl

Ve zkratce:

Dotaci v rámci Nové zelené úsporám můžete získat i v případě, že dům zateplujete svépomocí. Nikoli ale zpětně, pouze na práce provedené od 1.9.2018.

Možností čerpat dotace na zateplení domu nebo třeba i výměnu oken a dveří s realizací svépomocí vyhází Ministerstvo životního prostředí vstříc šikovným stavebníkům. Úředníci ale nejspíš vzali v potaz i současný nedostatek kvalifikovaných staveních firem a řemeslníků, kteří v současnosti má spíš přebytek zakázek. Každopádně pokud si chcete zateplovat dům svépomocí, čerpat dotaci už nebude problém.

Podívejte se na přehled podzimních změn v Nové zelené úsporám!

Žádost o dotaci je v případě svépomocných prací úplně stejná, jako kdybyste využili odbornou firmu. V každém případě budete muset uvést takzvané způsobilé výdaje – jde o veškeré výdaje spojené s realizací projektu – od jeho přípravy až po nákup materiálu. Vše musí být doloženo fakturami a příjmovým pokladním dokladem nebo musí být platba vidět ve výpisu z vašeho bankovního účtu. Stavíte svépomocí, takže ve způsobilých výdajích logicky nebudou platby za práci dodavatelské firmy.

Do způsobilých výdajů nelze zahrnout nákup použitého stavebního materiálu. Nelze tedy uplatnit třeba nákup oken či dveří z bazaru. Výjimkou je pouze repase oken či dveří v památkově chráněných budovách.

Pozor na rozhodné datum

Co je ale důležité, pro získání dotace při realizaci úsporných opatření svépomocí platí rozhodné datum 1.9.2018. Tedy že všechny výdaje jsou do minulosti omezeny tímto datem. V praxi to znamená, že pokud jste dům svépomocí zateplovali třeba v létě, máte smůlu. Dotace na zateplení svépomocí se tedy týkají hlavně těch majitelů rodinných domů, kteří se na to teprve chystají. To je hlavní a zásadní rozdíl, protože pokud vám zateplení bude provádí dodavatelská firma, dotace můžete získat i na opatření, které jste provedli v posledních dvou letech (během posledních 24 měsíců od data podání žádosti).

Kolik je možné získat peněz?

Výše dotace se v případě prací svépomocí nemění. Stále se počítá na základě plochy zateplované konstrukce obálky domu a závisí také na celkovém výsledném efektu – co největším snížení energetické náročnosti domu. V případě zateplení jde o 500 – 800 Kč/m2 konstrukce, v případě výměny oken, dveří nebo světlovodů o 2100 – 3800 Kč/m2 plochy. Nejvýše je ale možné získat 50 % způsobilých výdajů a maximálně 550 000 Kč.

Tagy:

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

HAAS+SOHN Rukov, s.r.o.

Tradiční český výrobce krbových kamen, krbových kamen s výměníkem, kachlových kamen, krbových vložek,…

<!-- -->
NOSRETI velkoobchod s.r.o.

Jsme dodavatelé a v Ostravě také prodejci tepelných čerpadel, solárních kolektorů a klimatizací vlastní…

<!-- -->
km beta

Rodinná firma s tradicí od roku 1926 vyrábí dřevěná eurookna, francouzská okna, posuvné terasové dveře…

<!-- -->
THERMOIL s.r.o.

Prodáváme ekologický topný olej s certifikátem kvality po celé ČR za nejnižší ceny. Zajišťujeme dodávku,…

<!-- -->
Bosch Termotechnika s.r.o. – obchodní divize BUDERUS

Buderus s produktovým portfoliem zahrnujícím plynové průtokové ohřívače teplé vody,závěsné i stacionární…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!