fbpx

Nová vyhláška o fotovoltaice: Od 20 kWp účinnost více než 22 %0

TISKOVÁ ZPRÁVA

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) oznámilo dne 23. března 2010, že plánuje novou vyhlášku k regulaci rozšiřování fotovoltaických zařízení. Podle ní se budou v České republice od května 2010 povolovat u solárních systémů o výkonu nad 20 kWp jen moduly s účinností od 22 procent. Uvedl to server SolarniNovinky. V současnosti se diskutuje o uplatnění tohoto ustanovení pro zařízení o výkonu nad 30 kWp.

Gerhard Travnicek, ředitel českého zastoupení společnosti IBC SOLAR, k tomu říká:

Reklama

„Toto ustanovení představuje pro český fotovoltaický průmysl krok zpět bez ohledu na to, zda bude platit pro zařízení o výkonu od 20 nebo od 30 kWp. Průzkum mezinárodního odborného časopisu Photon Profi ukázal, že z více než 3000 typů modulů různých renomovaných výrobců nedosáhl žádný z nich 20procentní účinnosti. Přes veškeré technické úsilí výrobců není 22procentní účinnost, kterou požaduje MPO, v dohledné době realizovatelná. Fakticky to znamená zastavení fotovoltaických projektů s výkonností od 20 nebo 30 kWp. Na mnoha střechách by tak bylo předem vyloučené jejich fotovoltaické využití, ačkoli jsou vhodné: střechy na průmyslových i velkých zemědělských objektech by již nebyly použitelné pro výrobu elektřiny šetrné k životnímu prostředí.

Vláda České republiky jasně podpořila snížení emisí CO2 a tím i rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Tento cíl nesmí ohrožovat nadměrná regulace fotovoltaického trhu.

Autor: Redakce Nazeleno.cz