fbpx

Nová dotace až 90 000 Kč na solární ohřev vody. Lidé dostanou peníze předem0

Dotační program Nová zelená úsporám Light nabídne nízkopříjmovým domácnostem dotaci ve výši až 90 000 Kč na solární ohřev vody. Podobně jako dalších dotací v tomto programu lidé dostanou peníze předem. Nové dotace začnou 2. května.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokračující etapa úspěšného programu pro nízkopříjmové domácnosti Nová zelená úsporám Light získá další 3 miliardy korun z Modernizačního fondu a nabídne kromě podpory zateplení i možnost čerpat dotační podporu na instalaci systému ohřevu teplé vody pomocí sluneční energie.

Enormně rostoucí zájem o podporu fotovoltaických systémů v klasické Nové zelené úsporám naznačuje, že i v budoucnu bude fotovoltaika jednou z nejžádanějších technologií na cestě za úsporami výdajů za energie. Jsme přesvědčeni, že i nízkopříjmové domácnosti mají mít možnost využívat energii ze slunce. Proto rozšiřujeme podporu v NZÚ Light i na instalace solárních systémů, které dokážou pokrýt až 80 % spotřeby tepla na ohřev vody a domácnostem tak ušetřit tisíce korun,“ doplňuje ministr životního prostředí Petr Hladík.

Reklama

V novém programovém období přinese Nová zelená úsporám Light kromě již stávajících dotací ve výši až 150 tisíc korun na zateplení včetně výměny oken a vchodových dveří i možnost získat dalších 90 tisíc korun na pořízení termického nebo fotovoltaického systému na ohřev vody. O dotaci si budou moct zažádat i ti, kteří již finanční prostředky z NZÚ Light čerpali, a stejně jako v pilotní výzvě budou moct dotaci čerpat zálohově – lidé dostanou peníze dopředu. Celkově tak nízkopříjmové domácnosti mohou z NZÚ Light získat na energeticky úsporné renovace domů až čtvrt milionu korun.

Nové zelená úsporám light a dotace na solární ohřev vody

Systémy pro ohřev vody musí splňovat určité požadavky. Ty jsou ale nastavené poměrně mírné:

Solární termický systémMěrná jednotkaPožadavek
Minimální celková plocha kolektorům21,80
Minimální měrný objem akumulačního zásobníku teplé vody[l/m2]45
Solární fotovoltaický ohřev vodyMěrná jednotkaPožadavek
Minimální instalovaný výkon FV panelůkWp1,50
Minimální měrný objem akumulačního zásobníku teplé vody[l/kWp]45

Program uspokojí desítky tisíc žadatelů

Dotační program Nová zelená úsporám light je určně pro domácnosti s nízkými příjmy. Jsou to například takové domácnosti, v nichž jsou všichni členové příjemci starobního nebo invalidního důchodu 3. stupně, případně ti, kdo v období od 12. 9. 2022 pobírají příspěvek na bydlení.

Na dotace je v současné době připraveno více než 6 miliard korun, což by podle Ministerstva životního prostředí mělo stačit pro více než 20 000 žadatelů. Celkově mají lidé podle ministerstva největší zájem o dotace na výměnu oken a dveří.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.