fbpx

Nízkoenergetické a pasivní domy. Na co myslet při jejich stavbě?0

Trendem moderního stavitelství jsou pasivní a nízkoenergetické domy. Poradíme vám, co při jejich stavbě neopomenout.

Venkovní žaluzie typu Z se hodí na zděné domy i dřevostavby | Climax.cz

Energeticky úsporné domy

Co je pasivní dům a jak se vlastně odlišuje od domu nízkoenergetického? Oba typy musejí při svém provozu splňovat přísná kritéria energetických úspor. Základním rozdílem mezi pasivními a nízkoenergetickými domy je jejich roční spotřeba energie na vytápění. Spotřeba nízkoenergetického domu se musí pohybovat mezi 15–50 kWh/m2 za rok. Aby stavba dosahovala standardů pasivního domu, musí být její spotřeba tepla na vytápění menší než 15 kWh/m2 za rok. To je ve srovnání se standardní zděnou novostavbou až desetkrát méně.

Venkovní okenní rolety s přiznaným boxem ušetří náklady | Climax.cz

Koncept energeticky úsporných dřevostaveb

Jak ale nízké spotřeby energie dosáhnout? Klíčový je architektonický návrh stavby. Zapomenout ale nesmíte také na kvalitní izolaci, tvar domu, orientaci prosklených ploch nebo volbu materiálů. Ideálním materiálem pro výstavbu moderních pasivních a nízkoenergetických domů je dřevo. Umožňuje dosahovat výborných tepelněizolačních vlastností, a navíc je to ekologický materiál.

Optimálním tvarem energeticky úsporného domu je kvádr orientovaný delší stranou na jih. Díky tomu maximálně využijete energii ze slunce. Abyste do dřevostavby zajistili přívod čerstvého vzduchu a zároveň zamezili ztrátám tepla, je nutné použít rekuperaci vzduchu. Rekuperační jednotka využívá teploty vzduchu odsávaného z interiéru k ohřevu nebo ochlazování vzduchu zvenku. Díky tomu se udržuje stálá teplota v celém domě.

Bez stínění se neobejdete

Protože energeticky úsporné dřevostavby získávají velké množství tepla ze slunečních paprsků, je také potřeba správně navrhnout prosklené plochy. Zatímco v zimě je slunce jako zdroj tepla vítáno, v létě se pasivní a nízkoenergetické dřevostavby neobejdou bez venkovního stínění oken, aby nedocházelo k přehřívání interiéru. Dodatečné ochlazování pomocí klimatizace by totiž přineslo třikrát vyšší náklady než vytápění. Výběr stínění pro pasivní a nízkoenergetické domy může být navíc i zábava. V AR aplikaci od Climaxu si můžete vyzkoušet, jak budou například venkovní žaluzie vypadat v reálném prostředí – zobrazíte si 3D model výrobku přímo na vašem domě.

Předokenní žaluzie zastíní i velké prosklené plochy domu | Climax.cz

Žaluzie umožní stínit i větrat

Nejspolehlivější ochranou před horkým letním sluncem je venkovní stínění, které sluneční paprsky zastaví ještě před okny. Předokenní žaluzie dokážou v létě snížit teplotu v místnosti až o 10 °C. Jejich lamely lze naklápět, takže můžete do domu pustit jen potřebné množství světla a zároveň větrat.

Venkovní žaluzie Z-90 Noval udržují příjemnou teplotu i během léta | Climax.cz

Lamely žaluzií můžete vybírat ze široké škály barev. Vyrábějí se také různé šířky a tvary lamel. Lamely typu Z do sebe díky svému tvaru dobře zaklapnou, takže zajistí úplně zatemnění místnosti. Po vytažení navíc zakrývají jen malou plochu okna. Lamely typu C se při stažení vzájemně nedotýkají a oproti jiným typům je můžete naklápět na obě strany. Tento zahnutý tvar lamel má například žaluzie C-80 Vental, jejíž lamely jsou navíc uchycené v kovových háčcích. Díky tomu nehrozí, že se nechtěně přetočí.

Venkovní žaluzie C-80 Vental s kovovými háčky proti přetáčení lamel | Climax.cz

Venkovní rolety sníží náklady na teplo

Dřevěné stavby mají sice dobré tepelněizolační vlastnosti, ale aby váš dům dosahoval pasivního standardu, vyplatí se pořídit si venkovní zatemňující rolety. V zimně totiž dokážou snížit náklady na teplo až o 30 % a v létě spolehlivě ochrání před horkem. Ještě lepší tepelné izolace dosáhnete, pokud si roletu necháte namontovat do skryté podomítkové schránky už během stavby domu. V případě hotových domů se roleta umístí do viditelného boxu nad oknem.

Venkovní okenní rolety v podomítkovém provedení pro lepší izolaci oken | Climax.cz

Kromě toho, že venkovní rolety chrání před sluncem, fungují také jako zvuková izolace. Do rolety navíc můžete začlenit síť proti hmyzu. Takže váš spánek nenaruší hluk zvenku, otravné mouchy ani komáři. Hliníkové lamely venkovních rolet se vyrábějí v mnoha barevných odstínech. Na výběr jsou také lamely v provedení, které imituje dřevo. Nebudou tak narušovat přírodní vzhled vaší dřevostavby. Box, do něhož se lamely rolet navíjejí, může mít hranatý, kulatý nebo zkosený tvar. Jak tvar, tak i barvu boxu a vodicích lišt tak můžete snadno sladit s rámem okna.

Venkovní rolety do oken s integrovanou sítí proti hmyzu | Climax.cz

Autor: Komerční sdělení