fbpx

Než vás zaskočí déšť a sníh – 4 užitečné tipy pro zazimování zahrady0

Před příchodem mrazů je nutné připravit zahradu na zimní sezónu. Sníh, mrazy a obecně větší množství srážek totiž může zanechat na některých částech domu i zahrady nežádoucí následky. Lidé často zapomínají například na údržbu venkovních žlabů a závlahových systémů nebo na uskladnění stavebního materiálu.

Tip č. 1: Venkovní žlaby a okapy zbavte nečistot

Pokud jste při stavbě domu mysleli i na instalaci odvodňovacích systémů, bude zima snazší. Venkovní žlaby totiž odvádějí do kanalizace přebytečnou vodu vzniklou táním sněhu a zabraňují tak podmáčení domu i zahrady. Před příchodem zimní sezóny se proto přesvědčte, že žlaby umožňují dostatečný průtok. „Optimální průtok pro venkovní žlaby je alespoň 250 litrů za minutu. Údržba žlabů není náročná, protože ke vpustem je snadný přístup, pro vyjmutí roštu slouží speciální háčky. Poté je možné odstranit spadané listí, trávu i písek. Vaničku žlabu, mřížku i další součásti systému stačí umýt pod proudem tekoucí vody a znovu nainstalovat,” radí Radka Prokopová, výkonná ředitelka společnosti Alcaplast. Žlaby je potřeba vyčistit i u střešních okapů, aby nedošlo k přetékání tající vody či hromadění sněhu a následnému zřícení okapu. „Zimní sezónu zjednoduší i kontrola lapače střešních splavenin, který zajišťuje odvod vody ze střechy přímo do kanalizace, čímž zabraňuje hromadění vody na zahradě a kolem domu,” dodává Prokopová.

Tip č. 2: V bazénu upusťte vodu a propláchněte filtraci

Řada moderních bazénů je již uzpůsobena na překonání zimy včetně obsahu vody, stačí pouze snížit vodní hladinu na zhruba 10 centimetrů pod vratné trysky a sběrač nečistot. To se ovšem netýká bazénů, které jsou betonové nebo mají dlaždicový obklad – ty je nezbytné vypustit úplně. Dále je zapotřebí bazén i vodu zbavit usazenin a dalších nečistot, a to i nad hladinou vody a podél bazénu. Tato údržba by měla probíhat při teplotě vody mezi 10 až 15 °C. Důležitá je také kontrola pH a tvrdosti vody stejně jako stavu chlóru.

Reklama

Nezapomeňte ani na další zařízení bazénu, jako je filtrace, tepelné čerpadlo a podobně. Tato zařízení je zapotřebí propláchnout, demontovat, odpojit hadice, případně zcela vyměnit. V závěru do vody přidejte přípravek proti mrznutí, bazén zakryjte plachtou a technologie uskladněte do místa, kde teplota neklesá pod 0 °C.

Tip č. 3: Nevyužitý stavební materiál uskladněte v suchu

Podzim je ideálním časem pro provedení stavebních prací na domě i zahradě. Češi často pokládají zámkovou dlažbu, izolují obvodové zdi a pouští se do rekonstrukcí střech. Problém nastává v momentě, kdy zbude stavební materiál. Jeho zazimování by se totiž rozhodně nemělo podcenit. „Pouhé překrytí plachtou nestačí a materiál by se mohl v průběhu zimy poškodit. Některé stavební materiály jako porobetonové tvárnice sice přežijí, ale nesmí například stát v louži, jinak ztratí své vlastnosti. Stavební materiál proto uskladněte na rovné ploše a umístněte pod něj plachtu,” doporučuje Tomáš Viktořík z online katalogu stavebního materiálu stavebninyokolo.cz, a zároveň dodává, že materiál by se měl ideálně skladovat pod přístřeškem, aby byl uchráněný přímému působení živlů. Většinu stavebního materiálu můžete z bezpečnostních důvodů skládat do výšky maximálně dvou metrů, jinak hrozí jeho sesuv. Nepodceňujte ani otázku zabezpečení, protože právě v zimním období jsou krádeže stavebnin poměrně časté.

Tip č. 4: Všechny části závlahového systému odvodněte

Zazimováním by mělo projít i veškeré venkovní zavlažování. To je v první řadě zapotřebí důkladně odvodnit, včetně podzemních částí. Zamrzlá voda by totiž mohla způsobit protrhnutí či jiné poškození. Než se pustíte do odstraňování přebytečné vody, vypojte systém od hlavního přívodu vody. Části, které jsou ukryté pod zemí, lze odvodnit buď automaticky, nebo manuálně tlakem vzduchu za pomoci kompresoru. Pokud by u některých částí systému, jako například u elektromagnetických ventilů, počítačů nebo průtokových hodin, hrozilo poškození vlivem zimního počasí, demontujte je.

Autor: Redakce Nazeleno.cz