fbpx

Nevíte, jak orientovat svou novostavbu na světové strany? Vybrat ten správný projekt je úkol nelehký0

Přemýšlíte, zda oslovit architekta nebo si zakoupit projekt na typizovaný domek? Při plánování domu nesahejte po první lákavé nabídce. Později byste mohli litovat.

Při rozhodování o natočení domku na světové strany je třeba zvážit zejména tyto faktory:

  • Poloha příjezdové cesty
  • Jižní strana – největší část domu by měla být orientována na jih, a to z důvodu energetické výhodnosti. Zároveň by na tuto stranu měl mít dům co nejvíce prosklených ploch.
  • Odklon od rušné silnice – obytné místnosti je nejvhodnější orientovat okny do klidového okolí domu. Platí to zejména pro ložnici.
  • Úspora místa na pozemku – nejhorší varianta, jaké se můžete dopustit (zejména u menších pozemků), je umístit dům přímo doprostřed pozemku. Ze zahrady vám pak nic nezbude.
  • Výhled – ideálně do zeleně nebo do dálky.

Výše uvedené faktory mají jeden háček: v praxi je takřka nemožné dodržet všechna pravidla tak, aby nebyla ve vzájemném rozporu. O to víc to platí při výběru „katalogového“ projektu rodinného domu.

„Typizovaný dům málokdy odpovídá té konkrétní situaci. Projekt pro typizovaný dům se dělá tak, aby vyhovoval všem situacím. To znamená, že ve výsledku nemusí vyhovovat pořádně žádné, ani té ideální. Z hlediska energetické výhodnosti je vhodné mít přístup na pozemek ze severní strany. Tím pádem si můžete na jižní straně dovolit větší prosklení obytných místností do zahrady, a přitom tak získáte i soukromí,“ říká architekt David Kala z Českých Budějovic. Vyplývá, že výběr konkrétního typizovaného projektu pro zakoupený pozemek představuje nelehký úkol. Nikoliv však nereálný.

Budoucí majitelé rodinného domku po projektech na typizovaný dům sahají hlavně kvůli zdánlivé vidině finančních úspor. Záměrně říkáme „zdánlivé“ a nyní to vysvětlíme – architekta člověk oslovuje se zadáním, aby se celá záležitost (tedy projekt i samotná stavba) vešla do určitého finančního limitu.

Architekt je schopen zvážit, kde je možné uspořit, a zároveň navrhnout řešení na míru individuálním potřebám člověka. Avšak – jako ve všech profesích- kvalita práce různých architektů se může lišit a výsledek projektu vytvořeného na míru stejně nemusí odpovídat představám klienta. Tento faktor si přičtěte na stranu rizik při zvažování, zda oslovíte architekta či si zakoupíte již hotový projekt.

„Základem je, aby si klienti se svým architektem co nejvíce povídali. Měli by ho nechat proniknout do zvyklostí, které všichni členové rodiny mají. Neméně důležité jsou i vyhlídky do budoucna. To se týká hlavně dětí, které se rodí, rostou, mění své potřeby a nakonec odcházejí,“ zdůrazňuje David Kala nutné předpoklady toho, aby bydlení získalo opravdu funkční charakter. To samé byste měli zvážit při procházení jednotlivých nabídek již hotových projektů a hledat, zda to některá z nich dokáže splnit.

Případných chyb se můžete také vyvarovat, pokud si vyhlédnete již postavený rodinný dům na prodej. U již dokončeného domu si lépe představíte, jak bude orientace domu působit na život v něm.

Markéta Mazancová, České stavby

Autor: Komerční sdělení