fbpx

Nepálená cihla se vrací v podobě HELUZ Nature Energy0

Nepálené cihly mají velmi dlouhou tradici, teprve v 19. století je díky významnému technologickému pokroku začaly vytlačovat cihly pálené. Nyní se však nepálená hliněná cihla opět vrací. S její průmyslovou výrobou začala letos v květnu cihelna v severočeských Libochovicích patřící české společnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. Ocení ji zejména milovníci ekologie a vyznavači přírodního stylu života a bydlení.

Nepálená cihla se vrací: HELUZ Nature Energy

Novinka pojmenovaná podle svých dvou základních předností, přírodního původu a nízké energetické náročnosti – HELUZ Nature Energy – je průmyslově vyráběnou nepálenou cihlou. Tradiční ruční výroba nepálených cihel, známých také například jako „vepřovice“, se dnes totiž již finančně nevyplatí. Na rozdíl od původních nepálených cihel, do kterých se přidávala sláma, plevy nebo prasečí štětiny (odtud název vepřovice), se pro výrobu HELUZ Nature Energy používá čistá cihlářská hlína s příměsí písku. Cihla je také oproti svým předchůdkyním vylehčená otvory, což pomáhá zejména při jejím sušení, které je kratší a rovnoměrnější, a tudíž i méně nákladné.

Reklama


Novinka: Průmyslově vyráběná nepálená cihla HELUZ Nature Energy je vylehčená otvory

 „Trendy současné doby poukazují na návrat k přírodním stavebním materiálům. Lidé pomalu upouštějí od umělých stavebnin a upřednostňují ty s tradicí a prověřené zkušenostmi,“ říká Ing. Jan Krampl, obchodní ředitel firmy HELUZ. Týká se to i přírodní nepálené cihly, která vytváří zdravé vnitřní prostředí stavby příznivé například pro astmatiky, má vynikající akustické vlastnosti, výborně absorbuje vzdušnou vlhkost a dosahuje vysokých parametrů akumulace tepla. Během výrobního procesu nemusí cihla projít pálicím procesem, pouze se přibližně 50 hodin suší. „Díky tomu je energie nutná na její výrobu a s ní spojená produkce CO2 redukována na minimum,“ dodává Ing. Krampl.

Recyklovatelná nepálená cihla: Vhodná pro dřevostavby

Nepálená cihla HELUZ Nature Energy se používá na vnitřní nosné, příčkové a akumulační zdivo o tloušťce 12 a 25 cm. Uplatní se zejména v domech s lehkou obvodovou konstrukcí, např. dřevostavbách, které nemají dostatečné tepelně akumulační vlastnosti a také nejsou schopny zajistit přirozenou regulaci vlhkosti v objektu. Vhodná je také na stavbu kamen a pecí. Využije se jak v novostavbách, tak i při rekonstrukcích staveb. Protože se jedná o přírodní, recyklovatelný materiál, po dosloužení je plně vratná do přírody.

Jako na všechny hliněné nepálené cihly také na HELUZ Nature Energy není možné používat malty a omítky s cementem. Firma HELUZ k ní tudíž nabízí i speciální bezcementovou maltu Nature Energy.


Nepálená cihla HELUZ Nature Energy se využije v novostavbách i při rekonstrukcích staveb

O společnosti HELUZ

Společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. vznikla v roce 1992. Vlastní celkem osm výrobních provozů ve třech lokalitách. V Dolním Bukovsku, kde sídlí také centrála společnosti, je cihlářská výroba, výroba stropních konstrukcí, výroba roletových překladů a výroba cihelných komínů. V Hevlíně u Znojma jsou dva výrobní závody na kompletní cihlářský sortiment a v Libochovicích nedaleko Prahy je cihelna a panelárna.

Společnost je největším českým výrobcem cihlářského zboží. Vyrábí a dodává komplexní cihelný systém pro hrubou stavbu, jehož součástí jsou tepelněizolační cihelné bloky pro obvodové zdivo, cihly pro nosné, příčkové a akustické zdivo, broušené cihly, keramické stropy a překlady, nosné překlady pro venkovní stínicí systémy, keramické stropní panely, cihelné komíny a cihelné obkladové pásky.

Autor: Redakce Nazeleno.cz