fbpx

Nemovitý majetek: Nejde jen o dům0

Víte, co všechno spadá do nemovitého majetku? Není to jen byt, dům či například chalupa. Definice nemovitého majetku je jednoznačná, přesto někdy váháme, zda za něj lze považovat třeba i silnice. Přečtěte si, co znamená nemovitý majetek a co všechno za něj lze považovat.


Zdroj: Unsplash.com

Definice nemovitého majetku hovoří jasně

Podle jednoduché definice je nehmotným majetkem všechno, čím nedokážeme pohnout, tedy dům a všechny jiné stavby, silnice, mosty, louky, pole, tunely, ale také například vedení elektrické energie. Jednoduše řečeno je to vše, co je nějakým způsobem svázáno se zemí a není možné to přemístit.

O nemovitý majetek se musíte starat

Všechen nemovitý majetek je nutné udržovat v dobrém stavu a průběžně ho zhodnocovat. Samozřejmě, každý typ nemovitého majetku vyžaduje jinou správu a údržbu, o pole se zkrátka budete starat jinak než o dům. Bez pravidelné údržby přitom nemovitý majetek ztrácí hodnotu a fyzicky se opotřebovává.

Abyste nepřišli zkrátka, pojistěte ho

Pojištění majetku je jednou z prvních věcí, které byste měli po jeho nabytí řešit. Toto pojištění zahrnuje jak pojištění domácnosti (týká se věcí, jako je elektronika, šperky, nábytek a další vybavení domácnosti), tak i pojištění samotné nemovitosti (čili samotné stavby, ale také garáže, bazénu a věcí se stavbou spojených – střešních tašek, okapů, podlah). Bez podobného pojištění se často neobejdete, jelikož nikdy nevíte, co se může stát, když například odjedete na dovolenou. I banální příhody, jako je prasklá trubka nebo bouřka, která vám na střeše nadělá paseku, mohou v důsledku znamenat finanční otřes, ze kterého se jen tak nevzpamatujete. Podobné situace snáz zvládnete s pojištěním majetku, jelikož budete moct počítat s tím, že vám pojišťovna vyplatí pojistné plnění.

Když budete chtít prodat nemovitost

Jestliže už máte nějaké zkušenosti s prodejem nemovitosti, pravděpodobně víte, že hezký, udržovaný, případně i zrekonstruovaný domek máte šanci prodat za mnohem vyšší cenu, než kdyby byl v původním či zanedbaném stavu. I z tohoto hlediska je důležité se o nemovité věci starat. Udržování nemovitých věcí v dobrém stavu proto můžeme chápat jako reálné zhodnocování majetku.

A co týče silnic, platí totéž. Vidíme to dnes a denně, že silnice, které se neudržují, jsou samý výmol a a když po nich jedeme, připadáme si kolikrát jako na tankodromu. I mosty a jiné stavby se musí pravidelně kontrolovat a udržovat, abychom věděli, jaký je jejich stav, a zjistili, zda nepotřebují rozsáhlejší opravy.  A navíc – po hezké a udržované komunikaci, u které nehrozí, že na nás cestou spadne nějaký sloup, se nám jede mnohem lépe.

Autor: Komerční sdělení