fbpx

Vánoce jsou také svátkem obalů a odpadu. Co se „svátečním odpadem“?0

Vánoce jsou těsně za dveřmi a dárky jistě nakoupené. Co ale po vánocích s různými obaly a dalším odpadem? Máme pro vás pár tipů.

Vánoce jsou rekordním obdobím ve tvorbě domovního odpadu. Co s ním? Foto: Pixabay.com

Krabice, igelity , pěnový polystyren a tuny balicího papíru. Co s nimi po rozbalení dárků? Ekologické řešení je samozřejmě vyhodit všechny obaly do kontejnerů na tříděný odpad – papíry a kartony do modrého, plasty do žlutého, čiré sklo do bílého a barevné do zeleného. Je samozřejmé, že krabice se sešlápnou, stejně jako PET lahve, aby se jich vešlo co nejvíce. Stejně budou jistě i letos kontejnery přeplněné, podobně jako každý rok.

Polystyren, který se určitě o Vánocích vyskytne ve většině domácností, často končí ve směsném odpadu a na skládkách. To je ale chyba, správné řešení je rozlámat ho na malé kusy a vhodit ho do kontejneru na plasty. Je ale nutné říct, že více ekologické je cokoliv znovu využít než recyklovat. Co nejvíce balicího papíru si proto schovejte na příští rok, spousta krabic se jistě bude také během roku hodit.

Reklama

Nový telefon pod stromečkem? Starý z domu ven

Spousta z nás se těší, že pod stromečkem najdou nový telefon. Je pak otázkou, co se stane s tím starým. Většinou se uloží do šuplíku, protože „je ještě dobrý a mohl by se někdy hodit“, však to znáte sami. A že je takových telefonů v šuplíku už pět, to je detail. Nové smartphony jsou sice krásné, ale jejich odolnost není nejlepší a občas zlobí i technika, rozhodě není proto dobrý nápad vyhodit všechny telefony. Nicméně ve většině případů stačí jeden nebo dva rezervní do rodiny. Zbytek můžete zkusit prodat, ať už přes internet nebo přes zastavárnu. Jestli o ně nebude zájem, kontejner na elektroodpad si ho vezme rád. Rozhodně tedy neházet do smíšeného odpadu. A jinou elektroniku jako kalkulačky, fény nebo robotické hračky také ne.

Chcete si pořídit psa nebo kočku? Po vánocích je ideální čas

Plánujete si pořídit psa, kočku, či jiné domácí zvíře? Počkejte na první lednové dny. Pokud zrovna nechcete čistokrevné zvíře s jasným původem, můžete navštívit útulek a nějaké si vybrat zde. Stále je totiž na světě ještě dost hlupáků, kteří bez předchozí domluvy na vánoce někomu darují stěně či kotě. Tato zvířata pak často končí v útulcích, které mají na začátku roku „přeplněno“.

Co s nepovedeným dárkem?

Občas se prostě stane, že se dárek nepovede – člověk dostane oblečení, které mu nesedí velikostně nebo se mu nehodí do šatníků. V takových případech je nejlepší kontaktovat kamarády s dotazem na výměnu, většinou berou zboží zpět i v obchodech, nebo alespoň umožňují výměnu. Jen musí mít cedulku a nebýt poškozené, někde chtějí účtenku a pak budete muset poslat do obchodu darujícího. Jindy se obdarovanému oblečení líbí, ale je potřeba udělat místo ve skříni. I zde lze jen vřele doporučit různé internetové stránky jako bazos.cz nebo aukro.cz. Pokud nebude mít o oblečení nikdo zájem, lepší než do popelnice je „dát ho na charitu“.

Kam potom s použitým vánočním stromkem? Do vlastního kotle, nebo na kompost. Anebo prostě k popelnicím. Odpadové firmy už ale většinou mají dobře zorganizovaný svoz, takže většinou je stačí položit někam k popelnici či kontejneru. (Foto: Thinskstockphotos.com)

Stromeček do kotle nebo na kompost

A co potom se stromečkem? Pokud jste nezvolili umělý nebo ten v květináči, je třeba s ním také naložit nějak smysluplně. Většina z nás má možnost jej buď spálit nebo hodit do velkého kontejneru přistaveného právě pro stromky, ale možností je více. Tak třeba dát jej na vlastní kompost, pokud jste si jistí, že na něm nezůstal jediný háček po cukroví nebo ozdobách a nejsou na něm ani jiné části řetězů a další ozdoby. Ve městech je pak dobrou alternativou obecní kompostárna.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.