Budova s názvem Mjösa Tower v norském městě Brumunddal je v současnosti nejvyšší dřevostavbou na světě. Dům je vysoký 85,4 metrů a stojí na břehu stejnojmenného jezera. Dřevo se v konstrukci výškových budov uplatňuje stále častěji.
Dřevo se díky svým mechanickým vlastnostem stále více uplatňuje také při stavbě výškových budov. Dokladem toho je mimo jiné třeba výškový dům HoHo ve Vídni a nově také právě Mjösa Tower, která je se svými 85,4 metry v současnosti nejvyšší dřevěnou budovou na světě.
Podobně jako další velké dřevostavby je i Mjösa Tower postavena z CLT panelů, které nabízí odpovídající mechanické vlastnosti pro stavbu větší dřevostaveb. Při stavbě domu by kladen důraz na co největší využití místních materiálů. Také dřevo pochází z lesů s trvale udržitelným hospodařením.
Reklama
Dřevěné materiály byly použity jak na skelet budovy, tak i fasádu a stropy v nižších patrech. Pouze ve vyšších patrech jsou stropy betonové, aby se zamezilo kývání budovy vlivem větru. Vhledem k tomu, že jde o obrovskou dřevostavbu, byl při jejím návrhu kladen velký důraz na požární bezpečnost. V budově je systém protipožárních sprinklerů a všechny patra jsou navržena s požární odolností minimálně 90 minut.
Panely a prvky z lepeného dřeva dodala finská společnost Metsä Wood, která klade velký důraz na ekologickou udržitelnost výroby. Své materiály vyrábí za 100% využití obnovitelných zdrojů energie a s minimálním množství odpadu.
Budova Mjösa Tower je dokladem nových světových trendů ve výstavbě budov, kdy je větší míře využíváno dřevo jako perspektivní a ekologický materiál, který přitom nabízí výborné mechanické vlastnosti. Velkou výhodou dřeva je také rychlost výstavby s minimem odpadu a jednodušší logistika. Architekti ze studia Voll Arkitekter, které stavbu navrhlo, doufají, že dům poslouží jako dobrá inspirace pro další tvůrce a investory.
Foto: Metsä Wood