fbpx

Partneři sekce

Největší energetický zisk: Fotovoltaický střídač Fronius IG TL0

Na fotovoltaický trh vstupuje novinka. První beztransformátorové střídače Fronius IG TL se sériovou kontrolou systému se skvěle hodí pro fotovoltaické systémy na rodinných domech. Střídače Fronius se vyznačují komfortním systémem montáže a vysokou účinností. Jaké jsou jejich další výhody?

Na přání zákazníků přichází společnost Fronius na fotovoltaický trh s novou produktovou řadou střídačů. Nese jméno Fronius IG TL a jedná se o první beztransformátorové střídače se sériovou kontrolou systému. Perfektně se hodí zejména pro fotovoltaické systémy na rodinných domech nebo i pro instalace na zemědělských a průmyslových objektech. Díky svým technickým parametrům patří bezesporu k absolutní špičce trhu.

„Evropská účinnost střídačů Fronius je 97,3 %.“

Střídače Fronius jsou na českém trhu známé díky vysoké kvalitě, bezkonkurenčnímu servisu a nejvyšším energetickým ziskům. Doposud se firma zaměřovala zejména na střídače využívající vysokofrekvenční transformátor. Ty mají výhodu v maximální bezpečnosti (díky galvanickému oddělení) a univerzálnosti – jsou vhodné pro všechny typy fotovoltaických panelů. Bezkonkurenční jedničkou jsou například v kombinaci s tenkovrstvými technologiemi (amorfní Si, fólie, CIGS struktury), vysoce účinnými panely Sunpower nebo novinkami jako jsou panely Solyndra apod. Charakteristickým prvkem střídačů Fronius je také unikátní systém MIX concept, který se v klimatických podmínkách České republiky velmi dobře osvědčil a učinil z firmy Fronius lídra trhu. MIX concept, spočívající v konstrukci střídače z více výkonových dílů, znamená pro vlastníka systému mimo jiné vyšší energetické zisky, delší životnost střídače a minimální výpadky.


Střídač Fronius IG TL

Na přání zákazníků však společnost Fronius doplnila svou nabídku pro rok 2010 také o střídače beztransformátorové. Že se jedná o jedinečná zařízení na trhu, vyplývá z následujících parametrů:

Evropská účinnost:  97,3 %

Fronius IG TL pracuje s top evropskou účinností v celém pracovním rozsahu. Vynikající účinnosti je ve srovnání s konkurencí dosahováno i při nízkém zatížení střídače. To je důležité pro české klimatické podmínky, protože Česká republika bohužel nepatří mezi země s velkým podílem přímého slunečního záření a slunečních hodin. Z tohoto důvodu je důležité u střídačů sledovat i křivku účinnosti při nízkých hodnotách záření.


Křivka účinnosti střídače Fronius IG TL 5.0

Účinnost přizpůsobení MPP:  99,9 %

Sebelepší účinnost panelů nebo vysoké množství dopadající energie je na nic, pokud nemá střídač efektivní MPP tracker. Ten je (laicky řečeno) odpovědný za maximální dodávku energie od panelů ke střídači. Aplikace Fronius Module Manager sleduje bod MPP (bod maximálního výkonu) s efektivitou 99,9 %.

Komfortní datový přenos pomocí U SB

Poměrně značná nespolehlivost veškerých bezdrátových technologií při každodenním provozu a také „nepohodlnost“ kabelového řešení pro přenos dat je u IG TL vyřešena velmi elegantně,  pomocí karty USB. Provozní údaje zařízení obsahuje běžná karta USB, kterou lze připojit ke střídači. Informace o zařízení tak lze kdykoli načíst do počítače a dále je vyhodnocovat a archivovat pomocí softwaru Fronius Solar.acces. Náročné propojování kabely je tak minulostí. Kartu USB lze samozřejmě využít také k velmi jednoduché aktualizaci firmwaru střídače (aktualizace dostupné na stránkách Fronius). Stačí připojit kartu USB ke střídači a provozní funkce se aktualizují automaticky.

Sériová kontrola systému

Díky aplikaci Status Manager je systémová kontrola střídače Fronius IG TL sériově integrovaná. S pomocí této aplikace je možné ihned hlásit případné poruchy a dlouhodobě tak zajišťovat ziskovost zařízení.

Rozpoznání výpadku větve. Střídač neustále navzájem porovnává proudy připojených větví. Lze tak včas odhalit závadu v celém systému (např. prokousané kabely, výpadky panelů atd.). Standardní kontrola větví kontroluje proud až 6 větví (2 měřící kanály). Zdokonaleny byly také stavové zprávy, které jsou precizní a rozsáhlé. Vleklé výpadky zisku jsou tak vyloučeny.


Střídač Fronius umožňuje přenos dat přes USB

Noční displej

Informace o zařízení kdykoli. Maticový displej detailně zobrazuje nejdůležitější informace o zařízení nezávisle na tom, zda je střídač v provozu či nikoli. Tato funkce je umožněna napájením ze strany střídavého proudu. Na displeji lze i po západu slunce zobrazit denní údaje o zařízení – včetně případných stavových zpráv.

Slot DATCOM

Do slotu DATCOM lze připojit kartu USB, rozšiřující komponenty DATCOM a rovněž zde lze nalézt přímý signální kontakt. Komunikační karta nebo interface card (otevřený datový protokol) jsou integrovány. Díky snadno otevíratelnému šuplíkovému principu je slot komfortně přístupný.

Komfortní systém montáže

Prostor připojení a výkonový díl je instalován nezávisle. Náročné propojovací práce nejsou zapotřebí. V případě potřeby servisu zůstává přípojný díl na zdi, slot DATCOM pracuje na systému plug&play – veškerá nastavení a konfigurace tak zůstanou zachovány. Standardní kontrola větví kontroluje proud až 6 větví.

Výměna desek na místě

V případě potřeby může výměnu desek na místě provést kterýkoli z certifikovaných servisních partnerů Fronius po celé ČR nebo technický poradce Fronius. Výsledkem je maximální rychlost reakce a minimální doba výpadku. Střídače není nutné nikam vozit ani mít žádné náhradní na skladě.

Ventilace

Díky promyšlené koncepci ventilace je přehřátí nebo znečištění zařízení vyloučeno. Tělo zařízení je hermeticky uzavřeno, vně se nachází pouze chladicí žebra elektroniky. Ta jsou chlazena proudem vzduchu, který je v případě potřeby vháněn pomocí ventilátoru řízeného termostatem umístěného na vnější straně zařízení. Vnitřek zařízení je tak podstatně chladnější, nedochází k žádné výměně mezi vnitřním a vnějším vzduchem.

Autor: Komerční sdělení