fbpx

Nejúčinnější přírodní čističky vzduchu? Zkuste tyhle pokojovky.0

Každý z nás tráví spoustu času v uzavřených prostorách – ať už doma nebo v kanceláři. Proto je důležité dbát na kvalitu vzduchu, který zde dýcháme. Seznamte se s pokojovými rostlinami, které vám ho pomohou vyčistit.

Následující poznatky vychází ze studie, kterou na konci 80. let provedl výzkumný ústav NASA. Jejím účelem bylo určit co nejvíce efektivní pokojové rostliny, které pomáhají filtrovat škodlivé toxiny a látky znečišťující vzduch. I když je tento výzkum staršího data – dodnes ho mnozí odborníci považují za jeden z nejkomplexnějších a nejpřesnějších.

Látky, které běžně dýcháme

NázevSymbolKde se nacházíCo způsobuje
Trichloroethylen tonery, barvy, laky, lepidlazávrať, bolesti hlavy, nevolnost a zvracení
Formaldehydodličovací ubrousky, papírové ubrousky a utěrky, dřevotříska, překližka, syntetické látkypodráždění ústní dutiny, nosní sliznice a krku, v některých případech otok hrtanu a plic
Benzensyntetická vlákna, barviva, čistící prostředky, pesticidy, cigaretový kouř, výfukové plyny, lepidla, vosk na nábytekpodráždění očí, ospalost, závratě, zvýšení srdečního tepu, bolesti hlavy
Xylentabákový kouř, výfukové zplodinypodráždění dýchacích cest, závrať, bolest hlavy, srdeční obtíže
Amoniakčističe na okna, podlahové vosky, hnojivapodráždění očí, kašel, bolest v krku

Rostliny, které vám vyčistí vzduch

V naší galerii se můžete seznámit s těmi nejlepšími přírodními čističkami vzduchu, které najdete v každém květinářství či zahradnictví. Pamatujte ovšem na to, že některé z nich mohou být jedovaté. Umisťujte je tedy mimo dosah vašich domácích mazlíčků.

Zdroj: Love the garden

Profilový obrázek

Autor: Bára Kocmánková