Každý z nás tráví spoustu času v uzavřených prostorách – ať už doma nebo v kanceláři. Proto je důležité dbát na kvalitu vzduchu, který zde dýcháme. Seznamte se s pokojovými rostlinami, které vám ho pomohou vyčistit.

Následující poznatky vychází ze studie, kterou na konci 80. let provedl výzkumný ústav NASA. Jejím účelem bylo určit co nejvíce efektivní pokojové rostliny, které pomáhají filtrovat škodlivé toxiny a látky znečišťující vzduch. I když je tento výzkum staršího data – dodnes ho mnozí odborníci považují za jeden z nejkomplexnějších a nejpřesnějších.
Látky, které běžně dýcháme
Název | Symbol | Kde se nachází | Co způsobuje |
Trichloroethylen | ![]() | tonery, barvy, laky, lepidla | závrať, bolesti hlavy, nevolnost a zvracení |
Formaldehyd | ![]() | odličovací ubrousky, papírové ubrousky a utěrky, dřevotříska, překližka, syntetické látky | podráždění ústní dutiny, nosní sliznice a krku, v některých případech otok hrtanu a plic |
Benzen | ![]() | syntetická vlákna, barviva, čistící prostředky, pesticidy, cigaretový kouř, výfukové plyny, lepidla, vosk na nábytek | podráždění očí, ospalost, závratě, zvýšení srdečního tepu, bolesti hlavy |
Xylen | ![]() | tabákový kouř, výfukové zplodiny | podráždění dýchacích cest, závrať, bolest hlavy, srdeční obtíže |
Amoniak | ![]() | čističe na okna, podlahové vosky, hnojiva | podráždění očí, kašel, bolest v krku |
Rostliny, které vám vyčistí vzduch
V naší galerii se můžete seznámit s těmi nejlepšími přírodními čističkami vzduchu, které najdete v každém květinářství či zahradnictví. Pamatujte ovšem na to, že některé z nich mohou být jedovaté. Umisťujte je tedy mimo dosah vašich domácích mazlíčků.
ReklamaToulitka Andréova (Anthurium andraeanum) vám svými květy ozdobí domov až na několik týdnů, přičemž kvetení probíhá od jara do podzimu. Nevystavujte ji přímému slunci, protože to ji dokáže velmi rychle popálit (poznáte podle hnědých skvrn na listech). Vděčná vám tedy bude spíše za stinnější umístění, ideálně s rozptýleným světlem. Vodu má opravdu ráda, ale nesmí v ní doslova stát. Pokud ji začnou usychat konce listů, máte nejspíš v místnosti příliš suchý vzduch – začněte tedy listy utírat navlhčeným hadříkem anebo se podívejte i na to, zda ji nezaléváte příliš tvrdou vodou.
Aglaonema modestum. Ani tato rostlina nemá velké nároky na světlo, ale to přímé sluneční úplně dobře nezvládá. Vadí jí také průvan a kouř.
Dračinec (Dracaena) patří k elegantním, nenáročným a dlouhověkým rostlinám. Jeho listy tvoří uskupení v podobě růžic, u vyšších rostlin se pak vyskytují ve větším počtu na kmínku.
Fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina) je také známý jako „benjamín“. Často ho vídáme v bytech i v kancelářích. Má rád slunná a mírně stinná místa bez průvanu. Je potřeba, aby měl v půdě dost živin, takže ho nezapomínejte pravidelně hnojit. Pokud vám v zimě opadá – nelekejte se, v této době se totiž zbavuje svých nejstarších listů.
Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum) ve své původní oblasti dorůstá jako mohutná dřevnatá liána s obrovskými listy. U nás se ovšem pěstuje jako nenáročná popínavka. Bude se jí dařit v polostinném místě bez přímého slunce. Vyžaduje pravidelnou a rovnoměrnou zálivku a také má ráda pravidelné rosení listů.
Gerbera jamesonii po celý rok vyžadují velmi světlé místo a dobře snáší i přímé slunce. Škodí jim přesušení i přemokření, takže vláhu jim je potřeba dodávat přiměřeně.
Břečťan popínavý (Hedera helix) vám asi nemusíme představovat. Jedná se o nenáročnou stálezelenou rostlinu. Nejvíce se mu daří na stinných místech s orientací na sever. Pamatujte, že jeho zemina musí být vždy mírně vlhká. Břečťan vynikne nejen na stěnách, odkud ho známe asi nejvíce, ale také v nádobách, na balkonech a terasách.
Chamaedorea seifrizii je elegantní pokojová rostlina, která nesnese přímé světlo, naopak ji vyhovuje spíše mírný stín. V létě ji vydatně zalévejte, ale v zimě zálivku pro její dobro omezte.
Zelenec (Chlorophytum) je velmi vděčnou pokojovou rostlinou, o kterou se zvládnou postarat i začátečníci. Daří se mu na plném slunci, ve stínu i v polostínu. Pokud ho občas zapomenete zalít – nevadí, protože vláhu udržuje ve svých tučných listech a kořenech. Při dlouhotrvajícím suchu mu ale začnou hnědnout listy. V uzavřených místnostech se doporučuje rosit, velmi dobře se mu pak daří na balkónech.
Chryzantéma (Chrysanthemum morifolium) neboli listopadka či dušička ke svému přízvisku přišla především díky tomu, že si její květy spojujeme především s podzimní nostalgií. Pro své pěstování vyžadují co nejsvětlejší umístění a můžete je pěstovat jak venku (na zimu je potřeba zazimování), tak v květináči v interiéru.
Lopatkovec (Spathiphyllum) alias toulcovka je jednou z nejodolnější pokojovek. Hodí se do všech místností, a to i do koupelny, protože je pro ni ideální vyšší vlhkost vzduchu a mírné světlo.
Liriope spicata je druh nízkých travin pocházejících z Asie. Má trávovité, úzké a dlouhé stálozelené listy. Kvete pak na vzpřímených stoncích v klasnatém květenství bílé až levandulové barvy. Liriope má ráda přímé slunce nebo polostín. Pokud byste si ji chtěli vysadit na zahradě, pamatujete na to, že rychle tvoří kolonie.
Ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata) je poměrně rozšířenou nenáročnou kapradinou, kterou doma můžete umístit víceméně kamkoliv. Ať už do obýváku, koupelny, kuchyně nebo do pracovny či kanceláře. Ledviník má rád světlá místa, ale snese i mírný stín a teploty kolem 20°C. Jednou za čas ho přihnojte a 2krát až 3krát týdně oroste vlažnou vodou. Roste velmi rychle – pokud se o něj budete dobře starat, za jeden rok může být až dvojnásobně velký.
Rapis štíhlá (Rhapis excelsa) palmy rodu rapis jsou oblíbenými pokojovými rostlinami už od 17. století. Jejich pěstování je poměrně snadné a přizpůsobí se různým podmínkám.
Tenura trojžilná (Sansevieria trifasciata), také známá jako tchýnin jazyk, je ideální rostlinou pro začátečníky. Nepotřebuje téměř žádnou péči a je velmi odolná škůdcům. Podle čínské kultury Tchýnin jazyk předává jeho pěstiteli osm cností – dlouhý život, prosperitu, inteligenci, krásu, umění, poezii, zdraví a sílu. Tchýnin jazyk můžete mít přímo v ložnici, na rozdíl od většiny pokojovek totiž v noci přijímá oxid uhličitý a vypouští kyslík.
Zdroj: Love the garden