fbpx

Nejlepší ekologický projekt mají v malé obci na Hané0

V pražském Karlíně byli oceněni autoři desítky nejlepších tuzemských ekologických projektů. Celkovým vítězem 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe se stala obec Haňovice na Hané. Ceny si přebrali také vítězové jednotlivých kategorií. Ekologická soutěž dlouhodobě oceňuje nejlepší projekty usilující o ochranu přírody a úsporu energií.

Letošního ročníku soutěže, kterou v tuzemsku dlouhodobě pořádá energetická společnosti E.ON, se zúčastnilo 307 projektů z celé České republiky. Vůbec poprvé přitom mohli autoři projektů soutěžit i v kategorii Stavba, do níž se přihlásilo celkem 50 z nich. „Letos jsme opět ponechali rozhodování o vítězích na široké veřejnosti. Ta vybírala jak celkového vítěze, tak i nejlepší projekty všech pěti kategorií,“ vysvětluje Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON Energie, a. s.

Celkovým vítězem 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe a zároveň vítězem kategorie Obec se stala obec Haňovice na Hané. „Díky unikátní spolupráci s městem Litovel zabránily Haňovice znečištění spodních vod, které ohrožovalo pitnou vodu pro celý region. A z bioplynové stanice, již provozuje místní družstvo, jsou zase zdarma vytápěny městské objekty,“ vysvětluje Vladimíra Gláserová. Poslední z projektů – skleníky na pěstování zeleniny – se aktuálně dokončuje. Díky němu v obci vznikne více než 30 nových pracovních míst.

Reklama

Vítězné projekty 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe

Celkový vítěz 2016 a vítěz kategorie Obec

Přístup k životnímu prostředí v Haňovicích

V malé obci Haňovice na Hané se díky spolupráci s místním zemědělským družstvem a městem Litovel podařilo snížit množství spotřebované energie a zabránit znečištění spodních vod. Díky využití obnovitelných zdrojů energie jsou objekty města zdarma vytápěny z místní bioplynové stanice. Vůbec největší projekt – skleníky na pěstování zeleniny – se aktuálně dokončuje. Pro obec bude znamenat vznik 30 až 35 nových pracovních míst.

Vítěz kategorie Firma

Energeticky soběstačný Hotel na Farmě

Ve Středočeském kraji v obci Choťovice najdou návštěvníci hotel s farmou, který je jako jeden z mála v tuzemsku skutečně energeticky soběstačný. Hotel Na Farmě je přitom skvělou ukázkou firemního provozu, jenž funguje na bázi uzavřeného koloběhu – veškerou energii, živočišné produkty i odpad dokáže totiž nejen sám produkovat, ale také spotřebovat. V jeho areálu tak najdete nejen dřevostavbu samotného hotelu, ale též bioplynovou stanici, dvě farmy s chovem zvířat či bourárnu s prodejnou masa.

Vítěz kategorie Stavba

Dům nad vodopádem v Telči

Budova vznášející se nad vodou nabízí romantické, přírodní a nízkoenergetické bydlení v místě, kde by to nikdo nečekal. Dům vyrostl na stísněném, léta opuštěném pozemku v centru města Telč. Dřevostavba stojí na hranici historického jádra UNESCO přímo pod hrází rybníka a je postavena z přírodních i tradičních materiálů. Díky střeše pokryté zelení navíc dokonale splývá s krajinou.

Vítěz kategorie Mládež

Ekotým školáků ze Zbirohu

Žáci základní školy J. V. Sládka ve Zbirohu dokazují, že velké věci může člověk udělat již v raném věku. Za vším stojí ekotým 36 žáků, který je na české poměry unikátní nejen svými aktivitami na ochranu přírody a úsporu energií, ale též tím, že sám získává finance na svou činnost. Peníze děti získávají vlastními aktivitami v rámci ekotýmu: prodejem usušených bylinek, čajových směsí nebo marmelád ze školní zahrady.

Vítěz kategorie Kutil

Vlastnoručně vyráběné ekologické dopravní prostředky

Jaromír März projel Šumavu na elektrokoloběžce, kterou si jako správný český kutil doma sám sestrojil. Ve své dílně dokázal postavit také solární automobil a elektrocentrálu na dřevoplyn. Všechny jeho stroje jsou jednoduché, komponenty snadno dostupné a dopravní prostředky levné na výrobu i provoz. O své nápady se navíc rád dělí s ostatními prostřednictvím názorných videonávodů, které lze bezplatně zhlédnout na internetu.

Autor: Redakce Nazeleno.cz