fbpx

Nejlepší architektonické projekty roku 2020 se spoustou zeleně0

Prohlédněte si architektonické projekty, které vyhrály prestižní cenu Architecture MasterPrize 2020. Porotci AMP v tomto ročníku vybírali z více než 1 500 přihlášených z celého světa. Prezident AMP Hossein Farmani ročník 2020 dokonce označil za mimořádně inovativní, kreativní a inspirativní.

Střešní městská farma Thammasat (Bangkok, Thajsko)

Hlavní architekt: Kotchakorn Voraakhom

Tato městská střešní farma o rozloze 22 000 m2 je navržena tak, aby pozitivně působila na městské klima a minimalizovala riziko městských povodní i sucha. Farma je vybavena solárními panely, vodní sítí i prostory pro veřejnost. Ukazuje, jak kreativním a užitečným způsobem mohou být využité betonové střechy budov. Kaskádová rýžová terasa zpomaluje nejen odtok vody ze silných dešťů, ale generuje také energii a je i zdrojem potravy.

Nocenco Cafe (Vinh, Vietnam)

Hlavní architekti: Vo Trong Nghia, Nguyen Tat Dat

Projekt byl realizován v rámci kavárny a střešního klubu v nejvyšším patře budovy v centrum města Vinh. Cílem bylo vytvořit novou konstrukci s minimálním dopadem na stavbu za použití lokálních materiálů. Bambus byl tedy jasnou volbou – v této oblasti je snadno dostupný, což snižuje čas i náklady na realizaci projektu. Výhodou byla i jeho nízká hmotnost, která umožňovala snadný transport až do nejvyššího patra.

Chinoiserie Mansion Zen Club

Hlavní architekti: Zhang Qian, Zhu Yi

Klub využívá tři původní říční zdroje, díky čemuž jde ruku v ruce s okolní přírodou. Celý projekt je prodchnutý moderní orientální estetikou. Osobitým jazykem vyjadřuje temperament starobylého města a prostřednictvím inovativních materiálů a technik představuje designové prvky dávného zahradnictví.

18 Robinson (Singapur)

Hlavní architekt: Robert Whitlock

Tento návrh přináší možnost pro vylepšení fyzického, kulturního i enviromentální kontextu současného Singapuru. Součástí dynamické, lehké a vzdušné stavby je i veřejně přístupný zelený prostor, který jde v souladu s Singapore’s Landscape Replacement Area policy, jejímž cílem je ozelenění tohoto známého města.

Jakob Factory (Ho Chi Minh, Vietnam)

Hlavní architekti: Michael Rolli, Grégoire Du Pasquier

Návrh nové továrny Jakob Saigon je věrný svým švýcarským kořenům a je založen na dvou principech – efektivitě a estetice. Cílem projektu je stát se první 100% přirozeně ventilovanou továrnou. Na základě pasivních klimatických strategií přizpůsobených tropickému prostředí byl vytvořen design porézní fasády. Zelené opláštění budovy je tvořeno za použití geotextilie, která nabízí nový rozměr udržitelného designu.

IDEO O2 (Bangkok, Thajsko)

Hlavní archiktekt: Pasongjit Keawdang

IDEO O2 realizuje koncept, který propojuje obyvatele s přírodou prostřednictvím městského lesa. Projekt je situován v okrese Bangha a čelí mnoha problémům jako je znečištění ovzduší, městské klima a nedostatek zeleně. IDEO O2 si také klade za cíl podporovat obytné budovy s nulovými emisemi uhlíku a omezit používání automobilů v této oblasti. Ze své plochy pak IDEO O2  poskytuje až 60 % pro rekreační účely ve formě venkovních zahrad, které mají motivovat ke zdravějšímu životnímu stylu.

Qionghai 17 Degree Xingyue Lake Park (Xichang, Čína)

Hlavní architekt: Hao Jianxin

Park se nachází ve starém městě Xichang a pro veřejnost byl otevřen koncem roku 2019. Hlavní architekt při jeho tvorbě přeměnil 61 000 m2 stavebního odpadu na ekologicky chráněny park u jezera. Jeho hlavním cílem bylo napravit ekologické škody způsobené rozvojem města, přetvořit oblast a obnovit ekologickou rovnováhu mokřadů.

Jackfruit Village (Hanoj, Vietnam)

Hlavní architekt: Hoang Thuc Hao

Projekt maximalizuje symbiózu s okolní vegetací, topografií i vodním systémem. Obytné jednotky jsou v přirozeném kontextu se vzrostlými stromy a úrovně domů jsou pak vyvýšené kvůli termitům, vlhkosti a přirozenému odvlhčení od povrchu. Projekt využívá místních pracovníků i stavebních zdrojů jako jsou nepálené cihly a velké doškové střechy, které účinně regulují sluneční záření. Každá jednotka je také vybavena ekologickým 5ti komorovým septikem. Zdrojem biopotravin je zde zeleninová zahrada i klecový chov ryb.

Salesforce Transit Center Park (San Francisco, USA)

Architektonický tým: Pelli Clarke Pelli Architects, Adamson Associates Architects

Salesforce Transit Center spojuje 11 tranzitních systémů a tvoří střešní park o rozloze 20 000 m2. V parku se nachází křivolaké cestičky, které návštěvníky vedou řadou prostor veřejného života. V parku jsou také integrovány kopcovité vegetační kupole s klenutými světlíky, které umožňují přívod světla do terminálu umístěného níže. Park byl navržen jako multifunkční prostor pro odpočinek, aktivní vyžití, vzdělávání, stejně jako tranzit pro obyvatele a pracovníky místních kanceláří.

Zdroj: Bored Panda

Autor: Bára Kocmánková