fbpx

Nejen akušroubovák ale třeba akusekačka nebo akumotorovka – akumulátory a ruční nářadí0

Akumulátorový pohon je stále populárnější. A zdaleka už nejde jen o obligátní akušroubováky, ale na trhu běžně najdete akumulátorové sekačky nebo motorové pily. Co všechno nám může aku pohon nabídnout?

Výkonná aku vrtačka Makita

Výhody aku zahradních strojů

Zahradní stroje na akumulátorový pohon mohou svým výkonem téměř plně konkurovat srovnatelným strojům se spalovacími i elektrickými motory. Nabízejí však ekologický a podstatně tišší provoz, a rovněž i nižší nároky na údržbu. „Mezi výhody moderních aku zahradních strojů, jako jsou třeba sekačka, řetězová pila, vyžínač, plotostřih nebo provzdušňovač, patří to, že na rozdíl od těch motorových nemusíte řešit náročnou údržbu spalovacího motoru a můžete je provozovat bezhluku a kouře – tedy kdykoli – a nerušíte tak své blízké ani sousedy,“ uvádí například Petr Tichý ze společnosti Hecht.

Oproti strojům s elektrickým pohonem se nemusíte tahat s kabely, nehrozí, že je přeseknete, nemůže se stát, že se kabely u sekačky zamotají okolo keřů nebo je nechtěně přetáhnete přes květinový záhon. Snadno tak můžete pracovat tam, kde není přívod elektrické energie. Navíc pracujete s malým napětím, a tak vám nehrozí úraz elektrickým proudem.

Reklama

Od akušroubováku po motorovou pilu

Mnoho lidí vlastní klasický akušroubovák– nástroj, který poslouží nejen ke šroubování, ale zastane i práci méně výkonné vrtačky. Na výběr máte mnoho typů v různých cenových kategoriích. Menší stroj tohoto typu zastanou práci běžného pohotového šroubováku. Větší akušroubováky mohou sloužit jako vrtačka, přičemž některé tipy mají možnost i mechanického příklepu pro příležitostné vrtání do zdí.

Při volbě akušroubováku věnujte pozornost hlavně akumulátoru, tedy jeho kapacitě udávané v ampérhodinách (Ah) a napětí. Čím vyšší je napětí akumulátoru, tím silnější šroubovák bude. Doporučujeme také nákup akušroubováku v sadě se dvěma akumulátory. Při intenzivnější práci se totiž akumulátor poměrně rychle vybíjí. Pokud máte dva, s jedním pracujete a druhý se nabíjí.

Akumulátorová řetězová pila zastane většinu práce benzínové motorovky v zahradě. Foto Stihl

Ovšem u akušroubováku rozhodně končit nemusíte. V současnosti se již běžně používá i další nářadí, u nějž byste ještě před pár lety napájení pomocí akumulátoru jen těžko očekávali. Užitečná může být třeba akumulátorová řetězová pila. Ta funguje stejně jako její benzínový vzor s tím rozdílem, že odpadá tankování a míchání benzínu s olejem a rovněž i hluk a emise. Do lesa na těžbu dřeva si akumulátorovou motorovku asi nejspíš nevezmete, ale do menšího sadu či na zahradu se ale může hodit.

Akumulátorové řetězové pily nabízí více výrobců, mezi nimi třeba Husqvarna nebo Stihl. Při práci počítejte zhruba se 40 minutami provozu na jedno nabití. Nevyhnete se také klasickému mazání a broušení řetězu. Kvalitní aku pily mají také trochu vyšší cenu, u pil zmíněných dvou renomovaných značek počítejte s cenou okolo 8000 Kč.

Akumulátorová zahradní sekačka. Foto Hecht

Elektrický pohon s akumulátorem může mí třeba i křovinořez nebo plotostřih. I tady nejspíš oceníte klidný a tichý provoz bez exhalací.

Akumulátorová kompatibilita

V případě zahradní techniky výrobci většinou nabízí takzvaný akumulátorový program. Jedná se o řady produktů, které využívají jeden standardizovaný akumulátor. V takovém případě si můžete některé stroje zakoupit bez akumulátoru, a tedy výrazně levněji. A naopak lze také akumulátory dokoupit, a mít jich tedy pro intenzivní práci připravených více. Akumulátory s vetší kapacitou rpo pily, křovinořezy či sekačky však nejsou úplně levné – podle kapacity počítejte s cenou od 3000 Kč (2 Ah) do 6000 Kč (4 Ah) za kus.

Úvodní foto: Makita

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi