fbpx

Nejekologičtější tenisky pocházejí z Rakouska0

Na první pohled můžou vypadat jako běžné tenisky, ale za touhle obuví se skrývá opravdu krásný příběh – jsou totiž vyrobené z plastového a textilního odpadu. Společnost Effekt Footwear ze sousedního Rakouska jde cestou udržitelnosti, takže pokud vám není lhostejné životní prostředí, v těchto botách se vám bude chodit o to krásněji.

Zdroj: Effekt Footwear

Za vznikem značky Effekt Footwear stojí příběh pár přátel, kteří nemohli objevit udržitelné tenisky podle svého vkusu. Proto se rozhodli změnit status quo a rozjet nejudržitelnější značku obuvi na světě. A podařilo se.

Hlavním materiálem pro výrobu tenisek je odpad. Jeho upcyklace je nejlepším způsobem, jak minimalizovat dopad na životní prostředí a také snižovat uhlíkovou stopu.

Reklama

Zdroj: Effekt Footwear

Společnost zatím nabízí jediný model tenisek s názvem Alchemy-X. Vnitřní vložka, tkaničky i tělo boty jsou z 90 % tvořeny recyklovanými materiály z plastového odpadu ze Středozemního moře a také ze staré obuvi, textilu a odřezků z výroby. Na výrobu jednoho páru bot se spotřebuje přibližně 700 gramů odpadního materiálu. Podrážka je tvořena z 30 % novou, šetrně zpracovanou gumou.

Zdroj: Effekt Footwear

„Celý svět se začíná orientovat na cirkulární ekonomiku. Naší výzvou je přehodnotit zdroj a konec životního cyklu materiálů, ze kterých jsou naše tenisky vyrobeny. Díky tomu vyrábíme ty „nejšpinavější tenisky na světě“,“ říká zástupce společnosti.

Výhody udržitelných tenisek

Podrážky tenisek obsahují nejméně 70 % upcyklovaného gumového odpadu, který by jinak skončil na skládce. Výsledná barva teniskám navíc dodává hezký designový nádech.

Stélka tenisek je po ukončení svého životního cyklu biologicky rozložitelná. Tvoří ji kombinace viskózových vláken a recyklovaných textilií s přírodním latexem.

Zdroj: Effekt Footwear

Podšívka je vyrobena z recyklovaného textilu – ze 70 % z recyklované bavlny a 30 % z viskózy.

Tenisky jsou ručně vyráběny v Evropě, v rodinné portugalské dílně.

„Abychom snížili náš dopad na klima, spolupracujeme s továrnou, která pro svůj provoz využívá obnovitelnou energii, což vede k uhlíkově neutrální výrobě naší obuvi. Zároveň jsme vytvořili program Effekt Collekt, který vybízí spotřebitele k tomu, aby své opotřebované tenisky Effekt vrátili, a my z nich tak mohli znovu použít materiál pro další výrobu,“ doplňuje zástupce Effekt Footwear.

Zdroj: Effekt Footwear

Autor: Bára Kocmánková