fbpx

Nejdůležitější kritéria pro výběr plastových oken0

Máme pro vás několik tipů, jak správně vybírat plastová okna. Zaměřte se hlavně na kvalitu rámu a tepelně-izolační schopnosti celého okna. A nekupujte to nejlevnější.

Rozhodli jste se, že vsadíte na oblíbená plastová okna? Při výběru konkrétního typu není radno se ukvapit. Přece jenom se jedná o důležitou součást každé nemovitosti. Podívejte se tedy na užitečné rady a tipy, které vám pomohou při výběru kvalitního plastového okna, jež vám bude sloužit po mnoho let.

Důležité parametry plastových oken

Nejzásadnějším požadavkem, který je na plastová okna kladen, je nepochybně schopnost dostatečné tepelné izolace. Pro eliminaci tepelných úniků je nejdůležitější vhodné zasklení. Ne vždy však platí, že více vrstev skel zaručí větší uživatelský komfort. Výsledná šířka zasklení by měla respektovat šířku okenního rámu. V opačném případě mohou mít skla mnohem vyšší hmotnost, než pro jakou je okenní rám zkonstruován. Jako velmi dobrý kompromis se v těchto situacích nabízí speciální fólie, která se nachází mezi jednotlivými vrstvami skla. V podstatě tak vzniká trojsklo, ovšem nižší váha plastového okna je zachována.

Neméně důležitá je také pevnost a tvarová stálost celé konstrukce. V případě použití nekvalitních materiálů a nedodržení technologických postupů může plastové okno doznat značných deformací. Tomu by měly zabránit ocelové výztuže umístěné v okenním rámu, ale předejít nežádoucímu pokřivení lze rovněž díky použití kvalitního materiálu, tedy mnohem pevnějšího plastu.

Pozornosti by neměl uniknout ani takzvaný distanční rámeček mezi skly, který zabraňuje kondenzaci vodní páry na zasklívací liště.

Specifika montáže plastových oken

V zájmu dlouhé životnosti a bezproblémového fungování plastových oken je vhodné využít služeb profesionálů. Obecně se doporučuje montáž pomocí speciálních kotev, díky nimž lze předejít provrtání okenního rámu, neboť okno je možné osadit přímo do zdiva. Užitečným pomocníkem jsou rovněž paropropustné pásky. Spára mezi oknem a zdivem by měla bránit vniku vlhkosti, ale zároveň také umožnit únik vlhkého vzduchu, o což se postarají právě speciální těsnicí pásky. Už samotné plánování prostoru vymezeného pro okna si zaslouží jistou pozornost. Příliš velká stavební hloubka nemá žádný vliv na zlepšení tepelněizolační vlastnosti.

Necháme-li stranou samotnou montáž a jednotlivé výrobní parametry, které ovlivňují správnou funkčnost plastových oken, není radno podcenit ani další aspekty. V první řadě je nutné vybrat spolehlivého dodavatele standardních oken nebo oken na míru, který garantuje kvalitu svých výrobků i jednotlivých komponent. Neméně důležité je komplexní přístup k realizaci a také pozáruční servis.

Autor: Komerční sdělení