fbpx

Nejčastější zahradní škůdci. Jak se jich zbavit?0

Radost z toho, co jste si na zahradě vypěstovali, vám mohou pokazit nejrůznější škůdci a rostlinné choroby. To ale neznamená, že musíte sahat po chemickém řešení. Vyzkoušejte několik přírodních vychytávek, které vám pomohou s chorobami a škůdci zatočit.

Rostliny, které jsou napadeny chorobou, bývají bohužel odsouzeny k záhubě. Původcem nemocí jsou nejčastěji viry, bakterie nebo houby. Královnami v jejich přenášení jsou jednoznačně mšice. Aby toho nebylo málo, trápení pěstitelů a zahrádkářů samozřejmě nekončí jen u chorob. I živočišní škůdci, jako jsou hlodavci, slimáci, hmyz, ale i někteří savci, dokážou nadělat pěknou paseku.

Předejděte chorobám a zbavte se mšic

Možná jste slyšeli o celé řadě chemických postřiků, které bojují proti mšicím, největším přenašečům rostlinných chorob. Existuje však i přírodní cesta:

Reklama

  • Nasaďte slunéčko sedmitečné nebo vosičky Aphidius colemani. Tito nenápadní pomocníci si na mšicích dokonce pochutnají.
  • Použijte nedopalky cigaret. Vyluhujte nedopalky ve vodě, přidejte pár kapek jaru a nalijte do rozprašovače. Tento trik funguje i na molice a třásenku.
  • Vysázejte afrikány (Aksamitník rozkladitý – dekorační květina s lidovým názvem „smaďavka“). Mšice a další hmyz odpuzuje jejich nezaměnitelná vůně.

Slunéčka jsou velkými pomocníky v boji proti mšicím. Jakmile nějaké najdete, hned je umístěte na postiženou rostlinu, kde bude mít hodně potravy. Foto Pixabay.com

Jak zatočit s hlodavci

V našich podmínkách mívá pré především hraboš polní, který ohryzává stromy a rád si pochutnává i na zelenině. Základem je sekání trávy a odstraňování plevelů. Stejně jako mšice odrazuje i hlodavce aromatický afrikán, ale také třeba česnek nebo řebčík.

Dalším hostem, o kterého na své zahradě rozhodně nestojíte, a to zejména kvůli nevzhledným krtinám, je krtek. Ten se nemusí jevit tak roztomile jako seriálová postavička. Krtek je každopádně chráněný, takže si z dětského Večerníčka rozhodně neberte příklad. Na jed zapomeňte. Raději vysaďte odpuzujícího pryžce křižmolistého nebo využijte větrné odháněče.

Plži, housenky a další známé firmy

Pokud plž zrovna nespořádá rostlinku celou, zůstane po něm sliz. Bohužel mají plži rádi zeleninu, okrasné rostliny nebo třeba jahody. Můžete je sbírat, posypat solí, nastražit na ně skleničky s pivem zahrabané do země, nebo nasadit do akce kachny a slepice.

Boj se slimáky je náročný. Naštěstí jich letos není tolik co v předchozích letech. Pomůže hlavně vytrvalé sbírání. Foto pixabay.com

Ostatně ptáci si dokážou poradit i s housenkami, to se však netýká kachen a slepic, ale spíš zpěvných ptáků, což můžete jen těžko ovlivnit. Pokud se chcete zbavit housenek a červů, smíchejte půlku hrnku se solí a hrnkem mouky a směsí posypte listy, které chcete uchránit.

Chytrých a zároveň přírodních řešení je celá řada. Na místo toho, abyste ničili svoji zahrádku chemickými postřiky, vyzkoušejte raději babské rady. Snad některá z nich zabere.

Autor: Jana Poncarová