fbpx

Nějak vám to rezaví! Moderní a krásné fasády z Cortenu0

Ačkoli se rez a rezavění většinou nespojujeme s příliš žádoucím procesem, u materiálu zvaného Corten je tomu jinak. Cortenové plechy jsou potažené rzí, která slouží jako ochranná vrstva a dodává tomuto materiálu osobitý vzhled. Corten se uplatňuje hlavně jako obkladový materiál pro moderní fasády.

Moderní budova s obkladem z Cortenu. Foto Sidastico.com

Corten (nebo také Cor-Ten) je obchodní název ocelových plechů používaných nejčastěji o obkladům fasády nebo pro různé designové aplikace. Jedná se o nízkolegovanou ocel se speciálními příměsemi. Výsledkem je pak odolný plech pokrytý tenkou vrstvou koroze, která je ale žádoucí. Tvoří totiž nejen charakteristickou patinu, ale také chrání povrch materiálu před další degradací vlivem povětrnostních podmínek. Díky tomu je pak takový obklad prakticky bezúdržbový.

Na fasádu i plot

Fasádu obloženou Cortenem charakterizuje osobitá červenohnědá barva. Ta není stálá a záleží vždy na provedení konkrétního výrobku. Plech může být ze začátku spíš světlý s okrovými a světle hnědými tóny, naopak s časem barva obkladu tmavne do červenohněda. Pokud máte rádi oxidovou červeň, bude se vám Corten hodně líbit.

Reklama

Cortenové plechy se dobře hodí například pro provětrávané fasády, kde tvoří horní obkladovou vrstvu. Mohou se také dobře uplatňovat jako fasádní obklad dřevostaveb. Je ale důležité vědět, že tento materiál se obtížně svařuje, většinou se k podkladovému roštu montuje a na fasádě domu pak tvoří působivý rastr. Pozor také na to, že jeho barva se s postupem času mění.

Corten ale nemusíte využívat jen na obklad fasády. Můžete z něj vytvořit třeba ploty, zídky, oddělovací zástěny atd. Plechy samozřejmě můžete ohýbat, různě perforovat nebo doplňovat o výřezy – záleží jen na vaší zručnosti. Cortenové plechy koupíte v různých tloušťkách od 1 – do cca 5 mm, plechy mohou být perforované, na trhu je i tahokov z Cortenu. Jedinou nevýhodou tohoto působivého materiálu zůstává nemalá cena. Počítejte zhruba s 2000 Kč/m2.

Obrázky: Sidastico.com, Archdaily.com, Dezeen.com, Drevnikhenry.cz

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.