fbpx

Nedostatek místa pro kuchyňskou linku vyřeší ekologická vertikální kuchyně0

Možná jste již také řešili problém, jak vtěsnat všechny části kuchyně do malého prostoru, což se většinou neobejde bez kompromisů. Podívejte se, jak elegantně a ekologicky tuto situaci vyřešil italský designér.

Výsledkem práce italského návrháře Massima Facchinettiho je kuchyně, která tvoří samostatný štíhlý ostrůvek, ze kterého se vysouvají jednotlivé kuchyňské zóny. Provoz této kuchyně je navíc vysoce ekologický. Všechny elektrické prvky jsou napájeny energií vyrobenou ze solárních panelů. Použité spotřebiče jsou energeticky úsporné a navzájem spolu komunikují, což jim umožňuje využívat odpadní teplo a vlhkost.

Reklama

Všechny díly kuchyně složené dohormady tvoří kompaktní celek, zde vysunuta pouze pracovní deska. (Foto: yankodesign.com)

Vybavení navrhované vertikální kuchyně je velmi moderní. Varná zóna nabízí vaření na indukční varné desce. Výkonný odsavač par slouží zároveň jako čistička vzduchu v místnosti, kde se nachází. K úpravě vzduchu se zde využívá systém založený na nanomateriálech z oxidu titaničitého, vzduch ve středně velkém pokoji zvládne vyčistit během několika hodin. V horní části kuchyňského „sloupu“ je integrovaná mikrovlná trouba. Dostatek světla při práci v kuchyni zajišťuje rotující rameno s vestavěným osvětlením.

Pracovní deska, varná deska a dřez. Nepřehlédněte plochu pro vertikální pěstování bylinek. (Foto: yankodesign.com)

Pro omývání potravin a mytí nádobí je určen prostorný dřez se zasunovací baterií a myčka nádobí. Voda z dřezu prochází přes filtraci a následně slouží pro mytí nádobí v myčce. Voda z myčky se opět filtruje a používá se k zalévání rostlin, pro které je připraven prostor na jedné straně kuchyňského modulu. Malá vertikální „zahrádka“ umožňuje pěstování aromatických rostlin pro každodenní použití při vaření.

Vertikální kuchyně odhaluje své další vybavení: mikrovlnná trouba, myčka, lednička. (Foto: yankodesign.com)

 

Rotující rameno s digestoří a osvětlením. (Foto: yankodesign.com)

Autor: Jarmila Bajerova