fbpx

Nechte okna zářit čistotou. Stačí si doma vyrobit čistič z přírodních ingrediencí0

Prostředek na čištění oken nemusí být plný zbytečné chemie. Díky několika přírodním ingrediencím si ho hravě zvládnete vyrobit sami doma, a navíc s ohledem na přírodu. Váš dům nebo byt pak provoní vůní rozmarýnu a citrónu a okna či zrcadla po něm budou křišťálově čistá bez nežádoucích šmouh.

Zdroj: Unsplash

Účinné ingredience v čističi

Všechny potřebné přísady už máte doma, a pokud náhodou ne, snadno je koupíte v běžném obchodě s potravinami.

Ocet

Kyselina octová je velmi účinná při čištění špíny i skvrn. Když ocet zředíte, můžete ho použít k bezpečné dezinfekci a čištění povrchů. Jen dejte pozor na to, že zmatní lesk porézních materiálů, jako je žula nebo dřevo.

Reklama

Ocet oceníte pro čištění především v koupelně (vana, umyvadlo, toaleta), dále v kuchyni a na sklo. V obchodě narazíte na celou řadu druhů octa, například balsamiko, vinný nebo jablečný. Pro čistič použijte obyčejný ocet, po němž saháte při zavařování okurek nebo při přípravě zálivky do salátu.

Zdroj: Unsplash

Isopropyl alkohol

Alkohol se používá jako lékařské antiseptikum i průmyslový dezinfekční prostředek. Bez obav ho můžete využít i v domácnosti. Pro tento čistič potřebujete 70% alkohol.

Éterické oleje

Esenciální neboli éterické oleje mají celou řadu využití, mimo jiné například k výrobě vonných svíček. Pro čistič vám poslouží esenciální oleje z rozmarýnu a citrónu.

Citróny a další citrusové plody stejně jako kyselina citronová působí podobně jako ocet – mají mírné antiseptické a antibakteriální účinky a umí odstraňovat skvrny. I v tomto případě se použití nedoporučuje na tvrdé dřevo, žulu a přírodní kámen.

Rozmarýn, kromě využití v kuchyni, přináší celou řadu zdravotních benefitů. A proč je v tomto čističi? S citrónem totiž vytváří krásně harmonickou vůni.

Zdroj: Unsplash

Co budete potřebovat

  • destilovanou vodu
  • bílý ocet
  • 70% isopropyl alkohol
  • citrónový esenciální olej
  • esenciální olej z rozmarýnu

Jak na to

  1. Nalijte všechny ingredience pomocí trychtýře do lahvičky s rozprašovačem a promíchejte je.
  2. Před každým použitím čističe lahvičku trochu protřepejte, aby se ingredience plně spojily.
  3. Nastříkejte čistič přímo na hadřík, který nepouští vlákna, například z bavlny nebo mikrovlákna, a pusťte se do čištění oken nebo zrcadel.

Autor: Bára Kocmánková