fbpx

Nebojte se sdílených aut. Carsharing je zpravidla levnější a má i další výhody0

Také v Česku se začíná rozšiřovat sdílení aut. Bydlíte ve městě? S největší pravděpodobností nemusíte automobil vůbec vlastnit a sdílené auto se vám vyplatí. Podívejte se s námi podívat na největší výhody carsharingu.

Ilustrační foto: Stable Diffusion AI

Sdílení aut má svoji logiku. Pokud vlastníte automobil, většinu času vám stojí někde zaparkovaný, přičemž s ním spojené fixní náklady jsou stále stejné nebo i rostou. Jinak řečeno, auto vás stojí peníze, ať už s ním jezdíte či nikoli. Sdílení aut – neboli carsharing – toto řeší. Auto si kdykoli pomocí mobilní aplikace půjčíte, na ulici do něj nasednete a kamkoli ho později vrátíte. Platíte přitom jen čas strávený v autě a naopak často třeba vůbec naplatíte za parkování.

Můžete plánovat dopředu

Carsharing u nás již není v plenkách a jeho profesionální poskytovatelé mají dobře zanalyzováno, aby byli schopni zákazníkům vyjít vstříc a auto bylo k dispozici do pár minut chůze. Například služba Anytime má v Praze již 700 vozů a v reálném čase vidíte nejbližší volný vůz, který si můžete vyzvednout ihned či si jej zarezervovat. A problémy s plánováním tato služba nenadělá ani když člověk neví, kdy a kde bude chtít auto vrátit. To je možné totiž za dvě hodiny i druhý den ráno na druhém konci města.

Reklama

Vyjde levněji než vlastní vůz

V průměru vychází, že pokud člověk s vlastním vozem nenajede více jak 10 tisíc km za rok, tak se mu vlastní vůz nevyplatí a vyjde ho levněji sdílené auto. Je to dáno tím, fixní náklady, jako je pořízení automobilu, povinné ručení, pojištění, základní servis, pneumatiky, parkování, ale i stále zdražující pohonné hmoty, platí provozovatel carsharingu.

Bydlíte ve městě a najezdíte autem méně než 10 000 km ročně? Prodejte ho, carsharing se vám vyplatí.

Pokud by se třeba někdo obával, že nebude umět řídit cizí automobil, pak v případě Anytime se obávat opravdu nemusí. Všechny naše auta jsou velmi intuitivní, jsou vybaveny automatickou převodovkou, parkovacími kamerami pro snadné a bezpečné parkování,“ říká ředitel českého zastoupení Anytime Milan Beutl.

K pronájmu stačí aplikace v mobilu

Někdo by stále ještě mohl mít podezření, že zařízení celé věci bude administrativně náročné, že člověk bude muset někam jet, ověřovat svou totožnost a skládat kauci pro případ způsobení škody. Ale vše včetně prvního přihlášení funguje přes aplikaci. Vyfotíte řidičský průkaz, občanku a během pár minut už můžete nasednout do auta a jet. Lichá je i obava, že si budete muset vyzvednout klíče od auta, což bude znamenat časovou ztrátu a komplikaci. Ve skutečnosti stačí i pro odemčení auta aplikace v mobilu.

Sdílení je často levnější než vlastnictví automobilu. Navíc ale může pomocí ulevit ulicím od záplavy parkujících aut. Obrázek: Stable Diffusion AI

Můžete si vybrat auto podle svých aktuálních potřeb

Carsharingové služby zpravidla nabízí různé druhy aut. Zvolit si tak můžete třeba malý vůz, rodinné auto, nebo třeba menší dodávku. Stále více se začínají sdílet také elektromobily. Nejste tedy omezeni jen jedním vozem, ale můžete auta vybírat podle toho, co a kam zrovna potřebujete odvést.

Parkování bez starostí

Ve velkých městech bývá často problém s parkováním. Sdílená auta ale často mají různé úlevy, nebo nižší poplatky. „S vlastním autem se člověk v Praze trápí s parkováním. I když má parkovací kartu na jednu městskou část, v dalších částech města tato karta neplatí a musí složitě řešit parkování na soukromých parkovištích či platit parkovné na modrých, oranžových či fialových zónách. Při využití carsharingu lze zaparkovat v jakékoliv této zóně ve všech částech Prahy,“ uzavírá Milan Beutl z Anytime a dodává: „Další výhodou sdílených aut z pohledu parkování je to, že auta jsou neustále v provozu. Jeden vůz tak slouží více uživatelům a šetří tedy několik parkovacích míst.“

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi