fbpx

Žít ve spojení s přírodou? Norská rodina ukázala, jak si splnit sen0

Rodinný dům snů si staví rodina ze severního Norska. Skleněná kopule má zajistit teplo v zimě a chládek v létě, promyšlený tu mají i systém větrání. Nová idea ekologického stavění se stává realitou!

Když Benjamin a Ingrid Hjertefølger (jejichž příjmení znamená doslova „ten, kdo následuje srdce“) prvně viděli prezentaci přírodního domu navrženého ekologickým architektem Bengtem Warnesem, hned věděli, že je to jejich vysněný dům. Spolu s přáteli podobného smýšlení se pustili do stavby neobyčejného domu v podobě kopule, kde v zimě je teplo a v létě chlad.

„Systém podzemních trubek přivádí dovnitř čerstvý vzduch od pláže.“

Reklama

Rodina se třemi dětmi z ostrova Sandhornøya v severním Norsku je přesvědčeným stoupencem tzv. permakultury. V českém prostředí zatím téměř neznámý pojem skrývá označení pro utváření prostředí, v němž žijeme, trvale udržitelným a stále se obnovujícím způsobem. Rodina vyznávající vegetariánský způsob života spolu s přáteli, kteří často přicházejí na pomoc při stavbě, tak postupně buduje dům, který by měl fungovat soběstačně a s co nejmenším negativním vlivem na okolí i v těchto severních šířkách. Majitelé si uvnitř třeba plánují pěstovat rostliny a pro jejich zalévání využívat odpadní vody z domácnosti.


Dům jako prosklená kopule. Jak by se vám líbilo moci ve dne i v noci sledovat nebe? Foto: inhabitat.com

A z čeho se dům staví? Suterénní části stavby jsou z lehkých hliněných cihel. Pod nimi je ukryt systém dlouhých podzemních potrubí, která vedou dolů na pláž a mají do domu přivádět čerstvý vzduch. V zimě se vzduch v trubkách ohřívá, v létě chladí, protože teplota je v určité hloubce pod zemí během roku konstantní. Promyšlený systém cirkulace vzduchu má zajistit dostatečné zásobení dům vzduchem za všech okolností.

„Je opravdu úžasné moci pracovat uvnitř ´na´ našem domě,“ říká Ingrid. „I když je místní počasí hodně větrné a deštivé, být uvnitř skleněné kopule je i ve špatném počasí taková radost! Máte pocit, jako když jste venku, a přitom i když prší, jste suší. Je fascinující vidět průtrže deště ve velkém oblouku kolem nás. Pokaždé, když je venku ošklivo, tak si uvědomuju, proč jsme se pro tohle řešení rozhodli,“ říkají majitelé. Jejich nadšení je až nakažlivé. Jsme tedy hodně zvědaví, jak spokojeně tu bude rodina žít za pár let…


Jak si vlastními silami postavit ekologický dům? Zkušenosti může předávat norská rodina. Foto: inhabitat.com

Autor: Redakce Nazeleno.cz