Klasické květináče vás už nebaví, ale doma máte rádi hodně zeleně? Možná vás zaujmou vertikální květináče, v nichž lze pěstovat okrasné květiny i bylinky nebo třeba sukulenty. Jednoduchý systém mluví za vše!
Už jednou jsme psali o tom, jak můžete pohodlně pěstovat okrasné rostliny i plodiny třeba přímo v panelákovém bytě. Tentokrát nás zaujala další vychytávka – vertikální zahrada Farm Buddy s příjemným designem, která do bytu taktéž přinese svěžího ducha flóry.
„Zelená stěna do bytu nebo na verandu? Pěstovat můžete bylinky nebo třeba kaktusy.“
ReklamaPokud toužíte po tom mít doma kousek přírody a nevadí vám experimentovat, jistě vás zaujmou tyto tak trochu jiné květináče. Jejich zbraní je jednoduchý design, který ukrývá „rašeliníkovou houbu“ krytou plstí coby substrát a vodotěsné pouzdro s vestavěným zásobníkem pro zachycení dostatečného množství vody. Díky vodním rezervoárům stačí zalévat jednou týdně a díky speciálnímu substrátu se nemusíte bát ani toho, že by vám hlína padala na zem.
Takto vypadá jeden pěstící panel. Ty se mezi sebou dají dobře spojovat, vytvořti lze celou stěnu. Foto: inhabitat.com, farmeryshop.co.
Jednotlivé kapsy se dají dobře spojovat, a tak si doma můžete vytvořit celou zelenou rostoucí stěnu – vlastní kousek přírody. Ať už tedy zatoužíte po téhle „minidžungli“ v kanceláři, doma v obýváku nebo klidně venku na terase, realizace je vcelku jednoduchá. A pěstovat v ní můžete klidně bylinky do kuchyně, saláty nebo jahody, ale i okrasné rostliny nebo třeba sukulenty.
A jak na to? Klíčem k úspěchu je vhodně si rozplánovat rozložení rostlin. Tedy nechat si dostatek prostoru pro rostliny s velkými listy i pro rostliny převislé, dostatek světla zase pro ty, které ho vyžadují. Samotná příprava pěstící stěny není nijak složitá. Z připravených panelů s rašelinou stačí odstranit plstěné zátky i dostatek rašeliny, aby se dovnitř vešly kořenové systémy rostlin. Zbytek rašeliny pak dáte navrch a pěstování může začít! Přišroubovat můžete ke zdi, skříni nebo verandě, variantou je i její zavěšení. Jen tak „sedět“ vám ale klidně mohou na na stole či nočním stolku. Jedním velkým mínus je zde ale cena. Jeden kus Farm Buddy zatím pořídíte za téměř 90 USD (okolo 1 800 korun). Minimálně ale zajímavá inspirace to ale je. Tak co, jdete do toho?
Vertikální pěstování má již řadu nadšenců. Jak by třeba vertikální pěstování zeleniny v praxi mohlo vypadat, ukazuje následující video:
Zdroj: inhabitat.com