fbpx

V čtyřkilometrové věži bydlí milion lidí. Kam až sahají lidské možnosti?0

Téměř čtyři kilometry vysoká věž uprostřed Tokia. Zastavěná plocha šest kilometrů čtverečních a domov až pro milion lidí. Návrh nejvyšší budovy světa inspirovaný sopkou Mt. Fuji vznikl s cílem fascinovat lidstvo. Je to úlet architektů, nebo budovu skutečně postaví?

Trochu připomíná Babylónskou věž. Téměř čtyři kilometry vysoká stavba čnící do oblak v japonském Tokiu by se mohla stát nejvyšší stavbou světa. A zároveň domovem až pro jeden milion lidí. Alespoň v plánech jejího tvůrce Petera Nevilla. Přinejmenším trochu šílený projekt přivádí k otázce: kam až lidstvo se svou touhou stavět vysoko do oblak doopravdy zajde?

„Jak zajistit stabilní prostředí ve čtyřkilometrové výšce? Se solární energií to jde.“

Reklama

Projekt budovy nazvané X-Seed 4000 představil Peter Neville již v roce 1995. Georges Binder o ní posléze řekl, že nešlo o projekt, který by se měl skutečně dočkat realizace, ale jeho účelem bylo především dostat firmu Taisei Construction Corporation do povědomí veřejnosti. A to se také skutečně povedlo. Dnes, kdy se lidé pomalu blíží kilometrové výšce mrakodrapů, člověka ale napadá – nebude tu jednou taková čtyřkilometrová věž opravdu stát?


Bezkonkurenčně nejvyšší budova. Tak vysoká by byla japonská X-Seed 4000. Vizualizace: Taisei Corporation

Pokud by se skutečně dočkala realizace, nebyla by to žádná hračka. Kvůli své výšce by totiž musela vytvořit takové vnitřní prostředí, které by nebylo životu nebezpečné, protože v této výšce už dochází k výrazným změnám tlaku a počasí. K tomu by prý měly posloužit technologie využívající solární energii.  Domov by tu posléze mohlo najít 500 tisíc až jeden milion lidí.

Baví vás ztřeštěné nápady architektů? Redakci Nazeleno.cz ANO!

Inspiraci hledal její tvůrce v hoře Mt. Fuji, která ční do výšky 3,8 kilometru nad mořem. Její uměle postavená „příbuzná“ by ji tedy bez okolků trumfla. Ani zastavěná plocha šesti kilometrů čtverečných se nezdá jako zanedbatelná „parcela“, nemluvě o investičních nákladech. Ty by dnes podle odhadů mohly dosahovat asi 350 – 1 000 miliard amerických dolarů.


Líbilo by se vám žít ve stavbě, která představuje město ve městě? Vizualizace: Taisei Corporation

Zatím tedy spíše utopická vize nežli životaschopné konstrukční řešení. Pokud by se ale toto futuristická budova kombinující ultramoderní bydlení v interakci s přírodou někdy skutečně dočkala realizace, můžeme alespoň doufat, že neskončí jako ta bájná starozákonní Babylónská věž. Přinejmenším v něčem se jí totiž přeci jen podobá.

Autor: Redakce Nazeleno.cz