fbpx

Unikátní systém využívá řasy na fasádě: o 80 % sníží spotřebu vody a vyrábí levné palivo!0

Jemný plankton a řasy často nevidíme rádi. Zdaleka vždy ale nejsou na škodu. Třeba ve fasádních panelech francouzské firmy dokážou řasy levně čistit odpadní vody a poslouží i jako palivo. Jak? Uvidíte ve videu!

Řasy jako cesta k čistému zdroji energie? Koncepce francouzské firmy Ennesys a americké společnosti OriginOil staví právě na řasách, které se rozrůstají prostřednictvím fotosyntézy. Řasy jsou podle nich budoucností zelených budov, kde mohou vyrábět zelenou elektřinuenergii pro vytápění.

„Řasy vodu vyčistí z 99,9 %, je tedy možné ji bez problémů znovu použít.“

Reklama

„Řasy jsou budoucností čistého a levného paliva,“ řekl generální ředitel firmy Ennesys Pierre Tauzinat. Cílem je podle něho během čištění odpadních vodu z budovy vyrábět energii. První administrativní budova využívající tento systém vyroste v pařížské čtvrti La Défense.


První evropský fotobioreaktor, který vidíte na úvodním obrázku navrhli Axel Schoenert a Manuelle Gautrand. Foto: inhabitat.com

Vše se odehrává v plastových fotobioreaktorech naplněných šedými vodami, CO2 a řasami. Tyto panely se namontují na fasádu, kde slouží zároveň jako účinný izolant chránící budovu v létě před horkem a v zimě před chladem. V každém z panelů se rozmnožují řasy, které zpracovávají odpad z šedých vod za pomocí fotosyntézy. Vodu vyčistí bez použití jakýchkoliv chemikálií z více než 99 % a tak může být znovu použita pro splachování na toaletách. A výsledek? O 80 % lze tímto způsobem snížit spotřebu vody v budově.

Kromě toho jsou řasy zajímavým i zdrojem energie. Dostatečně rozrostlé řasy jsou sklizeny a zpracovány do biomasy, která má téměř stejný energetický potenciál jako uhlí. V deseti tisících metrech čtverečních panelů je možné vypěstovat asi 150 tun řas ročně. Suché řasy je možné spalovat a využít pro vytápění, olej zase jako biopalivo pro generátor. Na spotřebě vody i paliva tak může tento systém za rok ušetřit i statisíce eur.

Podívejte se, jak unikátní systém funguje:

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz