fbpx

Umělý trávník nebo dřevěné fošny místo fasády? Proč ne0

Jak by se vám líbil dům bez červených tašek a bílých zdí? Chtěli byste žít v zelené kostce, která splývá s okolní přírodou? Fascinující rakouský rodinný domek v sobě originalitu nezapře. Stejně tak tři další domy, které vám dnes představujeme. Dřevo, kov, omítka na stěnách mají své kouzlo.

Fasáda bezpochyby utváří tvář každého domu. Nemusí být ale za každou cenu jen z klasických materiálů. Co takhle lesklá fasáda z kovu? Nebo borovicových desek? A co teprve dům maskovaný pod kobercem umělého zeleného trávníku? Tyhle čtyři domy prostě zaujmou.

Fasáda z umělé trávy? Nic není nemožné!

Už na první pohled vyvolává dům v rakouském Frohnleiten otázku. Z čeho je vlastně jeho fasáda? Jasně „zelený kabát“, který činí dům téměř neviditelným na louce, kde stojí, působí přinejmenším neobvykle. Rozuzlení vás čeká, když přijdete trochu blíž. Fasádu totiž tvoří umělý zelený travní koberec, který se běžně používá jako povrch pro sportoviště!

Reklama

Kreativita tvůrcům nechyběla ani v dalších neobvyklých prvcích, jako je zábradlí v podobě horizontálně položených dveří, či několikery schodiště, které tak trochu „nikam nevedou“. Myšlenka vytvořit neobvyklé prostorové efekty, které dají člověku pocit, že je součástí nějaké alternativní dimenze, se tvůrcům povedla. Pohled na tenhle dům vás totiž nenechá v klidu, místo toho vás ale naplní spoustou otázek.


Zelený dům v Rakousku jako z moderní pohádky. Foto: homedit.com.

Strohá elegance a ladná bílá pod středověkým hradem

Bílá? Prostě jen bílá? Tenhle dům dokazuje, že i zdánlivě nudná barva dokáže divy.  Vyrostl na místě bývalé zemědělské budovy na předměstí slovinské Škofja Loky a je ideální ukázkou toho, že i historické prostředí „snese“ moderní a navíc nízkoenergetickou architekturu. Zachována musela být tradiční sedlová střecha, jinak se majitelé mohou kochat nádherným panoramatickým výhledem na středověký hrad čnící vysoko nad Škofja Lokou.

Přestože dům stojí v sousedství hradu o řadu století staršího, nepůsobí zde nijak nemístně. Moderní konstrukce z betonu s 25 centimetrů širokou izolací pokrytá bílou omítkou a zinková střecha nijak „hlasitě“ nenarušují poklidné místo s tradiční slovinskou architekturou. To jen vnitřní vybavení v podobě podlahového vytápění, dvou geotermálních tepelných čerpadel a systému větrání s rekuperací tepla dávají najevo, že jde o nízkoenergetický dům vybavený nejnovějšími technologiemi.


Bílá fasáda nízkoenergetického domu na předměstí Škofja Loky. Foto: archdaily.com, Marko Zoranovič.

Korejský dům „kokon“ jako živoucí organismus

Slyšeli jste už o ostrově Jeju? Právě na tomhle neobvyklém jihokorejském ostrově se začne od září stavět dům „kokon“ od soulských architektů. Ti se inspirovali právě zvláštními tvary ostrova Jeju vulkanického původu, který je i součástí světového dědictví UNESCO. Zdejší podnebí s mírnými teplotami a celoročně vysokou vlhkostí tu vytváří skvělé podmínky pro život mnoha rozmanitých druhů vegetace. A architekti se místními roztodivnými živými organismy inspirovali dokonale – kulatý „kokon“ uprostřed domu představuje symbol místa stvořeného přírodou, je proto podle autorů vytvořen z ekologicky šetrných materiálů z místních zdrojů. Zelená střecha sousední hmoty domu zase tvoří izolaci a zároveň zajišťuje odtok dešťové vody.


Jeju Island je místem, kde se v září začne stavět „Dům kokon“. Foto: archdaily.com, Courtesy of Planning Korea.

Fasáda z borovicového dřeva uprostřed lesa

Členitý terén, les borovic a uprostřed rodinný dům. Jak sladit divokou norskou přírodu architekturou? Úkol pro architekty z firmy Huus og Heim Arkitektur AS – výsledek můžete posoudit sami. Dům nedaleko Osla má prosklené štíty orientované na jihovýchod a jihozápad, díky čemuž je uvnitř dostatek světla. A fasáda? Ta je spolu se střechou tvořena stejným přírodním materiálem – impregnovanými tmavými borovicovými deskami. Zkrátka dokonalé maskování a splynutí s okolím.


Rodinný dům v Nesodden nedaleko Osla. Foto: archdaily.com, Huus og Heim Arkitektur AS.

Autor: Redakce Nazeleno.cz