fbpx

Umělecká recyklace PET lahví dává vzniknout originálním šperkům0

Starou PET lahev by si dámy kolem krku pravděpodobně nedaly, nádherné pestrobarevné šperky z recyklovaných plastových lahví určitě ano. Fantazii se meze nekladou, a tak některé kousky opravdu stojí za to.

Působivé šperky sice problematiku recyklace PET lahví v celosvětovém kontextu nevyřeší, ukazují však na sílu lidské kreativity a snahu hledat různorodá řešení pro každou situaci. Originální šperky z PET lahví určitě nejsou „z nouze ctnost“, některé kousky jsou tak krásné, že se hodí i pro slavnostní příležitosti, do divadla či na ples.

Reklama

Náhrdelníky z PET lahví mohou vypadat romanticky. (Zdroj: blogher.com)

Obzvláště působivé jsou šperky s květinovými motivy, které se často používají pro náušnice. PET lahve nabízejí celou škálu barev, čehož se při výrobě šperků využívá. Náhrdelníky z lahví mohou být nenápadně decentní pro každodenní nošení, nebo také barevně i objemově nepřehlédnutelné pro speciální příležitosti.

PET lahve lze zpracovat různými technikami. (Zdroj: fler.cz, autor rePETe)

Ukázku dalších šperků a návod na tvorbu zajímavého domácího plastového náhrdelníku naleznete ve videu níže. Na internetu můžete naleznout celou řadu dalších návodů.

Jak se vyrábí špeky z PET lahví?

Šperky si můžete zakoupit, nebo se pokusit o výrobu vlastních originálních kousků. Výroba šperků z plastových lahví není příliš složitá, je třeba mít jen chuť experimentovat s materiálem. Při tvoření se používají různé techniky, z hlediska vybavení však většinou postačí nástroje, které máte běžně doma jako jsou nůžky, pilka, pinzeta, děrovačka, svíčka apod. Plastový materiál se často upravuje tepelně nad svíčkou nebo pomocí horkovzdušné pistole. Recyklovaný plastový základ šperku se kombinuje s dalšími materiály jako jsou drátky, kamínky, korálky apod.

Spojení plastu s korálky dá vzniknout originálnímu šperku. (Zdroj: ivaalex.blogspot.com)

Mírně roztavené plátky PET lahve připomínají rozevláté okvětní lístky květin. (Zdroj: ivaalex.blogspot.com)

Nepravidelně nastříhané plastové kousky vypadají jako přírodní materiály. (Zdroj: etsy.com)

Tmavě modrá barva plastu dodává šperku zvláštní kouzlo. (Zdroj: etsy.com)

Za podobný náhrdelník by se nemusela stydět ani nevěsta. (Zdroj: inhabitat.com)

Autor: Jarmila Bajerova