fbpx

Tyhle větrníky neprodukují elektřinu, ale údiv a umělecký zážitek0

Vítr nepředstavuje jen zdroj obnovitelné energie pro výrobu elektřiny, může být také uměleckou inspirací. Prohlédněte si pozoruhodné instalace, které samy o sobě vyzařují zvláštní harmonii a dynamiku zároveň. To hlavní však přichází, když zafouká vítr.

Americký umělec Anthony Howe se vytvářením pohyblivých kovových soch s téměř hypnotickými účinky věnuje již dvě desetiletí. Původní malířská profese jej začala nudit a chtěl do svého života i díla vnést více pohybu. K dokonalému výsledku je součinnost větrné energie klíčová, bez počítačových 3D animací by se ale řada nápadů realizovala jen velmi obtížně.

Reklama

Pohyblivé sochy lze zakoupit, aktuální nabídka je uvedena na webových stránkách umělce. (Zdroj: howeart.net)

Na počátku každého díla jsou dlouhé hodiny práce u počítače. Následně se jednotlivé kovové díly vyřezávají pomocí plazmové řezačky a dále se upravují s použitím tradičních zámečnických technik. Pak se dílo sestavuje dohromady, nějaký čas se zkouší a dolaďuje.

Sochy v pohybu nabízejí opravdu netradiční podívanou. (Zdroj: howeart.net)

Autor se snaží své pohyblivé sochy testovat i pro případ opravdu silného větru. Pro tento účel se osvědčilo připevnění díla k automobilu, se kterým vyjede na dálnici. V současnosti má Howe v plánu sestrojit největší kinetickou větrnou sochu na světě vysokou 7,6 m a širokou přes 9 m, která by měla být představena v roce 2014.

Tato socha je vysoká asi 5 m. (Zdroj: howeart.net)

 

Někteří lidé označují tato díla jako „kovovou poezii“. (Zdroj: howeart.net)

 

Autor: Jarmila Bajerova