fbpx

Solární vařič uvaří jídlo za dvacet minut bez ohledu na roční období0

Pokud svítí slunce, dokáže solární vařič GoSun připravit jídlo velmi rychle a jednoduše bez ohledu na to, jestli třeba okolo leží sníh. K vaření je nutné pouze sluneční záření, žádné další palivo nepotřebuje.

Unikátní solární vařič je skvělým pomocníkem pro letní vaření na zahradě či kempování. Velký potenciál však nabízí i jako nouzové řešení v krizových situacích a jeho tvůrci plánují jeho rozšíření do chudých rozvojových zemí, kde by mělo být možné tento vařič sestavovat z lokálně dostupných materiálů.

Reklama

Dlouhá úzká část pro vkládání potravin se zasouvá do vakuové trubice. (Zdroj: gosunstove.com)

Používání solárního vařiče nevyžaduje složité polohování vůči slunci, parabolická konstrukce pláště zachytává sluneční záření dopadající v různých úhlech. Sluneční záření absorbuje vakuová skleněná trubice, do které se zasunuje vařicí/pečicí vložka. Po západu slunce pak vařič uchová jídlo teplé ještě několik hodin. Ve vařiči GoSun je možné připravovat prakticky jakékoli jídlo – péct pečivo, uvařit guláš, zapékat zeleninu, ale také uvařit kávu, čaj apod.

V solárním vařiči lze připravovat jakékoli jídlo, které se do něj rozměrově vejde. (Zdroj: gosunstove.com)

 

Do pečicí/vařicí vložky vařiče se vejde 1,6 l tekutiny nebo 1,4 kg potravin. Výkon vařiče se odhaduje na 230 W při plném slunečním světle. Maximální teplota naměřená v prázdném vařiči dosahovala 371 °C, po naplnění potravinami se teplota pohybuje mezi 93 – 288 °C. Vařič váží 1,5 kg. Doba přípravy jídla závisí na charakteru pokrmu a na momentální intenzitě slunečního světla. Solární vařič je k dispozici i v minivariantě, která je vhodná na výlety a při cestování. Povrch vařiče se během přípravy jídla příliš nezahřívá, proto je jeho používání velmi bezpečné.

Solární vařič za slunečného počasí funguje i na sněhu. (Zdroj: gosunstove.com)

Varianta „mini“ je skladnější, ale uvaříte v ní menší objemy jídla. (Zdroj: gosunstove.com)

Se solárním vařičem připravíte i pečivo. (Zdroj: gosunstove.com)

 

Autor: Jarmila Bajerova