fbpx

Nahoře kytičky, dole rybičky: Seznamte se s domácí akvaponií0

Máte rádi akvarijní rybky a zároveň byste si doma rádi vypěstovali něco zeleného nezávisle na ročním období? Při hydroponii se do živného roztoku přidávají hnojiva, při akvaponii se o hnojení postarají ryby.

Akvaponie (někdy též aquaponie) představuje udržitelný způsob pěstování rostlin a chov ryb. Je to metoda stará možná i tisíce let, v současnosti společně se známější hydroponií slaví novou renesanci. Akvaponické pěstování plodin ale není vyhrazeno jen velkým producentům, designéři i domácí kutilové přicházejí s pozoruhodnými alternativami pro domácí použití.

Reklama

Akvaponický systém může vypadat jako soustava akvárií, ale jak je vidět, dokáže na sebe vzít i podobu domácího spotřebiče. (Zdroj: aquaponie.fr)

Při akvaponii se rostliny pěstují bez použití zeminy (stejně jako při hydroponii, zakořeněné mohou být např. v keramzitu), díky spojení s rybami se však jedná o uzavřený systém, do kterého není nutné zasahovat přidáváním hnojiva. Voda s kaly, kde žijí ryby, nabízí rostlinám vše, co potřebují, zejména je bohatá na dusík. Voda, která se následně vrátí rybám, je pomocí rostlin přefiltrovaná a pro ryby ideální.

Aqualibrium je kompletní set pro domácí akvaponii, otvory v části s rybami mají kryty pro ochranu před domácími zvířaty nebo malými dětmi. (Zdroj: aqualibrium.com)

Potravinové soběstačnosti díky domácí akvaponii pravděpodobně nedosáhnete, čerstvé bylinky po celý rok ale mohou být dostatečnou motivací pro vyzkoušení této metody. Jeden z atraktivních konceptů domácí akvaponie, který se podařilo zrealizovat v praxi je např. Aqualibrium. Systém se skládá ze dvou netypicky tvarovaných plastových nádrží se světlem integrovaným v horní části.

Aqualibrium zapadne do moderního interiéru, jen nesmíte zapomínat rybičky krmit. (Zdroj: aqualibrium.com)

Ve videu (v angličtině) si můžete prohlédnout Aqualibrium v praxi, testovací model použitý ve videu je bílý, u výsledného produktu se počítá s transparentním provedením.

V běžných akvaponických systémech je nutná elektřina pro pohon čerpadla a osvětlení. Systém nazvaný Staquaponics počítá s využitím sluneční energie a je opatřen dvěma solárními panely. Sám tvůrce ale předpokládá, že solární pohon nebude v bytových podmínkách realizovatelný pro každého.

Staquaponics pěstuje ryby i rostlinky ve válcovitých nádržích. Nosná konstrukce je laserem vyřezaná stavebnice. (Zdroj: itp.nyu.edu)

Nad rostlinkami jsou po stranách připevněny solární panely, které mají v ideálním případě zajistit chod systému. (Zdroj: itp.nyu.edu)

Do akvaponie se ale nadšeně vrhají i domácí kutilové, funkční systém lze realizovat s nízkými vstupními náklady, zejména tedy pokud již doma akvárium s rybičkami máte.

Jednoduchá domácí realizace nemusí být na oko tak efektní jako výtvor designérů, účel však může plnit mnohdy i lépe. (Zdroj: aqua-paca.naturalforum.net)

Autor: Jarmila Bajerova