fbpx

Město Concord v USA prosadilo jako jedno z prvních na světě zákaz plastových lahví0

Litrovou nebo menší lahev s neochucenou neperlivou vodou si obyvatelé města Concord v USA od prvního ledna zkrátka nekoupí. Po tříletém úsilí slaví úspěch místní ekologičtí aktivisté, kteří poukazují na obrovské množství plastového odpadu. Objevuje se však i řada kritik.

Chodíte na nákup s klasickými igelitkami? Ne ve všech městech na světě je to běžné. Třeba v Seattlu, San Franciscu nebo Los Angeles už igelitovou tašku v obchodě nedostanete.  Na řadu nyní přicházejí plastové lahve jako další zahlcující plastový produkt. Účinně recyklovat se je teprve učíme, řada aktivistů proto bojuje za jejich úplný zákaz. Největší úspěch zatím zaznamenali ve městě Concord ve státě Massachusetts, USA. Tady se po tříletém úsilí podařilo dosáhnout zákazu prodeje neperlivé neochucené vodu v PET lahvích o objemu jeden litr a méně. 

„První vlaštovkou je zákaz prodeje neperlivé neochucené vody v litrových a menších lahvích.“

Reklama

Místní kampaň Ban the Bottle, která si již získala mnoho příznivců, účinně pracuje s čísly. Tak například uvádí, že podle odhadů EPA vzniklo v roce 2010 v USA 31 milionů tun biologicky nerozložitelného plastového materiálu. Pro výrobu plastových lahví je potřeba 17 milionů barelů ropy ročně, což by postačilo pro celoroční provoz 1,3 milionu vozů. A v roce 2007 se k recyklaci v USA dostalo jen 23 % plastových lahví. Ekologičtí aktivisté doufají, že zákaz plastových lahví napříč zemí by mohl snížit množství ropy, která se při jejich výrobě používá.

Od prvního ledna 2013 je tedy prodej nešumivé neochucené vody v jednolitrových a menších PET lahvích ve městě Concord zakázán. Výjimku mají tvořit nouzové situace ovlivňující dostupnost nebo kvalitu pitné vody. A sankce? Při překročení zákazu se viníkovi nejdříve dostane varování, v případě opakovaného porušení 25 dolarová pokuta a potřetí pokuta 50 dolarů.


Zákaz plastových lahví v Condordu. Budou následovat další města? Foto: sxc.hu

Město chce docílit toho, aby si lidé zvykli používat vodu kohoutkovou. Zlé jazyky však tvrdí, že zákaz nebude příliš účinný, protože není jednoduššího řešení, než zajet si pro oblíbenou vodu do nedalekého vedlejšího města. I tak ale slaví místní aktivisté úspěch, protože takový zákaz je zatím napříč Spojenými státy ojedinělý. Inspiraci tady může sbírat i Evropa. A to třeba v zajímavě rozjeté kampani Ban the Bottle, na jejíchž stránkách se lze inspirovat například tím, jak podobnou kampaň spustit.

Autor: Marie Leschingerová