fbpx

5 důvodů, proč nenosit igelitku nebo papírovou tašku0

Nemusíte být zrovna ekologové a zastánci všeho zeleného, abyste se rozhodli vyměnit igelitové tašky za látkové. Podívejte se na 5 důvodů, proč nenosit igelitku nebo papírovou tašku!

Do supermarketu vyráží čas od času každý z nás. V čem si nákup odnášíte domů? Máte vlastní nákupní tašku, kterou používáte stále dokola, nebo si pokaždé kupujete igelitovou či papírovou tašku? Pokud je vám bližší druhý případ, pak vězte, že nejste sami. Velmi rychle jsme si totiž zvykli na to, že v obchodech dostáváme igelitky zdarma nebo je pořídíme za pakatel.

„Jen 1–2 % igelitových tašek je recyklováno, zbytek končí na skládkách.“

Reklama

Na začátek několik faktů o igelitových taškách. Jen v roce 2009 byly v České republice rozdány zdarma zhruba 3 miliardy plastových tašek, což představuje asi 1 000 tun plastu. Z tohoto objemu je pouze 1–2 % igelitových tašek recyklováno, zbytek skončí na skládkách. Zajímavé je, že na výrobu igelitek se jen v USA spotřebuje 11 milionů barelů ropy k výrobě igelitek – a to v době, kdy kolem obchází strašák ropného zlomu.

Nazeleno doporučuje

    – Biooblečení bez chemie

    – Život bez plastu

    – Třídění odpadů

    – Ekologické praní

    – Šetrné hračky

Zpoplatnění igelitových tašek

Navíc je zde i ekonomický rozměr věci. Doby, kdy jsme dostávali igelitky v obchodech zdarma, jsou naštěstí již pryč. Řada obchodníků si totiž spočítala náklady na jejich výrobu a přistoupila k jejich zpoplatnění. Po tomto kroku tak například v prodejnách Albert klesla spotřeba plastových tašek o polovinu.

V některých obchodech nabízejí zákazníkům kvalitní tašky pro více použití. Například v obchodních domech Tesco je možné zakoupit za 40 korun tašku vyrobenou z juty. Výhodou je, že po opotřebování je možné ji bezplatně vyměnit za novou. Jinde mají na výběr mezi papírovými a plastovými taškami, které často bývají vyrobeny z rozložitelného materiálu.

5 důvodů, proč nenosit igelitku nebo papírovou tašku

 

  • Igelitky nejsou šetrné k přírodě. Jen 1–2 % igelitových tašek je recyklováno, zbytek končí na skládkách, kde se rozkládá až stovky let.
  • Používání igelitových a papírových tašek leze do peněz. Pokud bychom si každý týden kupovali jednu igelitovou tašku, stojí nás to ročně cca 520 korun.
  • Igelitka nikdy nemůže být módním doplňkem. Osmdesátá a devadesátá léta, kdy byly igelitky s potiskem hitem, jsou naštěstí už dávno pryč.
  • Igelitky a papírové tašky nic moc nevydrží. Často jsou opravdu jen na jedno použití.
  • Koupí látkové tašky můžete přispět i na dobročinné účely a navíc se taková taška může stát i zajímavým designovým doplňkem (určitě bude více „sexy“ než taška s logem vašeho oblíbeného obchodu).

Plast versus papír: Která taška je lepší?

Na první pohled by se mohlo zdát, že výhody a nevýhody plastových či papírových tašek jsou zřejmé. Plastová taška má mnohdy větší nosnost než ta papírová a lze jí použít opakovaně. Naproti tomu se papírová taška jeví jako jednorázová záležitost, která však působí více ekologicky. Je tomu skutečně tak? Nezávislé studie přinášejí bezesporu překvapivé závěry.

Látkové tašky vydrží mnohem déle než papírové nebo plastové tašky
Látkové tašky vydrží mnohem déle než papírové nebo plastové tašky. Zdroj: Bigstockphoto.com

Výzkumy ukázaly, že ve vztahu k životnímu prostředí vítězí plastové tašky. Jak je to možné? Vyrobit papírovou tašku je totiž energeticky náročnější. Při její výrobě se spotřebuje třikrát více energie a téměř osmnáctkrát více vody než v případě plastové tašky. Dalším aspektem je doprava; plastové tašky jsou skladnější a je tedy možné dopravovat je v menším počtu kamionů.

V obchodních řetězcích se stále častěji setkáváme s taškami vyrobenými z rozložitelného plastu. Této vlastnosti může být dosaženo přidáváním upraveného kukuřičného škrobu k ropným složkám, což pouze zkrátí dobu rozpadu materiálu, nebo jsou tašky vyráběny přímo z kyseliny polymléčné získané ze škrobu. Tašky vyrobené čistě z přírodních materiálů mají tu výhodu, že je lze bez problémů kompostovat.

Ekonomická výhoda látkových tašek

 

Za igelitové nebo papírové tašky zaplatíme v obchodech zhruba 5–10 korun a často nám vydrží pouze na jedno použití. Látkové nebo síťové tašky pořídíme za 40–100 korun, a pokud se o ně budeme dobře starat, vydrží nám až několik let. Úspora peněz je tedy v tomto případě evidentní. Pokud bychom si každý týden kupovali jednu igelitovou tašku, stojí nás to ročně cca 520 korun, za což už může být například příjemná večeře pro dva.

Látkové tašky: Bio bavlna, len i konopí

Rozum nám říká, že než řešit která jednorázová taška má menší dopad na životní prostředí a na naši peněženku, je lépe dát přednost tašce určené pro více použití. Taková taška je bezesporu praktičtější a navíc se může stát skvělým doplňkem. Řeč je zejména o látkových taškách, které se bez problémů vejdou do každé kabelky. Není problém je sehnat v běžných obchodech, případně si je doma z pevného plátna ušít. Navíc nabízejí řadu možností k dalšímu dotvoření, kdy si je můžete např. pomalovat či obarvit. Při výběru tašky dávejte pozor na její složení, ideální jsou čistě přírodní materiály.

I v případě tašek se můžeme setkat s označením biotextil nebo s poznámkou, že byla vyrobena ze 100 % organické bavlny. Znamená to, že bavlna byla vypěstována v podmínkách kontrolovaného ekologického zemědělství. Podobně jako u biopotravin se ani zde nesmějí používat chemické postřiky a umělá hnojiva. Bavlna není bělena chlorem a případná barviva jsou rovněž šetrnější k životnímu prostředí a tedy i zdraví lidí. Během celé výroby je navíc kladen důraz na kvalitní pracovní podmínky pro zaměstnance. Vedle bavlněných tašek se na trhu objevují rovněž tašky v bio kvalitě ze lnu, konopí či bambusu. Seženete je zejména ve specializovaných internetových obchodech od zhruba 100 korun.

Síťovka je českou klasikou, která se opět vrací do módy
Síťovka je českou klasikou, která se opět vrací do módy. Zdroj: http://www.saariense.cz/

Prostřednictvím nákupu látkové tašky můžete i pomoci. Řada neziskových organizací nabízí zajímavě řešené tašky, jejichž nákupem podpoříte činnost dané společnosti. Ekologické organizace sázejí na bio materiály či zbytky látek. Takové tašky naleznete např. v internetovém obchodě Hnutí Duha. Na výběr mají rovněž milovníci zvířat. Tašky s originálním potiskem nabízí ve svém dobročinném krámku kupříkladu O.S. Devět životů zaměřené na pomoc opuštěným kočkám. Tyto tašky jsou navíc vyráběny ve spolupráci s chráněnou dílnou, takže jejich nákupem pomůžete hned dvakrát.

Síťovka: Znovuobjevená klasika

Další z tašek určených pro více použití je ryze český vynález, taška vyráběná metodou síťkování neboli tzv. síťovka. První síťovky spatřily světlo světa ve Žďáru nad Sázavou ve 20. letech 20. století. Původní nápad, jak zachránit dosavadní výrobu sítěk na vlasy, o které přestával být v té době zájem, dal vzniknout této praktické tašce. Pro svoji velikost, zanedbatelnou hmotnost a přitom nosnost se síťovka rázem stala oblíbenou u nás i v mnoha zemích světa. V 90. letech byla síťovka kvůli velkému rozmachu plastových tašek téměř zapomenuta, nicméně v dnešní době opět zažívají svojí renesanci.

V současnosti vlastní patent na síťkované tašky kolínská firma Saarience s.r.o., která však jejich výrobu přesunula do Číny. Tyto síťovky lze zakoupit i u nás a to v nejrůznějším barevném provedení za cenu kolem 40 korun. Pro náročnější zájemce je na trhu k dostání obdobná verze síťkovaných tašek z nebělené bio bavlny barvené netoxickými sloučeninami. Tašky jsou vyráběny v Indii společností Suma Wholefoods podle zásad Fair Trade a v internetových obchodech je seženete za 149 korun.

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz