Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Novinky z větrné energetiky: největší větrná elektrárna a ostrov pro skladování energie

Skladování energie? Pro Belgičany žádný problém. Řešení našli ve vytvoření umělého ostrova, který bude sloužit jako úložiště. Japonci zase chtějí přeskočit Brity a vybudovat největší větrnou farmu na světě. Jsou tu novinky z větrné energetiky!

08. 02. 2013 | Marie Leschingerová

Ve zkratce:

Větrná energetika se dostává ke slovu v Evropě i Asii. Belgičané stejně jako Japonci chtějí dát větru přednost před jádrem. Podívejte se, jaké plány hodlají realizovat.

Největší větrná elektrárna vyroste nedaleko Fukušimy

Víte, kde stojí největší větrná farma na světě? Na pobřeží nedaleko Suffolku ve Velké Británii (její název je the Greater Gabbard farm) a prostřednictvím 140 turbín vyrábí energii o velikosti 504 megawattů. A víte, kde zřejmě za pár let bude stát ještě větší větrná elektrárna? Nedaleko japonské Fukušimy. Již od březnových událostí roku 2011 totiž Japonsko hledá nové zdroje energie místo té jaderné. To ale není jednoduchý úkol, protože právě jaderná energie je pro významnou část země hlavním zdrojem energie. A nahrazovat jadernou energii fosilními palivy je jako skákat z bláta do louže. Jako nejlepší alternativa se tedy Japoncům jeví sázka na zelené zdroje energií.

„Největší větrná farma na světě vyroste nedaleko Fukušimy."

Nová větrná farma by se měla stát tou největší na světě. Stát bude asi 10 mil od pobřeží Fukušimy, místa s velkou symbolikou. Větrné turbíny nebudou vyrůstat přímo zde dna oceánu, ale montovány budou na plovoucí ocelové rámy kotvené do šelfu pod nimi. Stát by tu také měly dvě megawattové turbíny vysoké 200 metrů vysoké. Japonci plánují, že výkon celé větrné farmy by mohl dosáhnout jednoho gigawattu. Dle současných plánů by Fukušima chtěla dosáhnout 100% energetické nezávislosti před rokem 2040. Avizovaná větrná farma je tak jednou z mnoha projektů, které na cestě za energetickou soběstačností japonské město plánuje vybudovat.


Větrné turbíny na moři. A ve velkém. Takhle to do budoucna vidí v Japonsku. Foto: sxc.hu 

následující kapitola

Kapitoly článku

Související články

Tagy: Energie, NazelenoPlus, Technologie, Jaderná energie, Větrná energie

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií