fbpx

Nová nejvyšší budova světa Sky City Tower vyroste v Číně0

Postavit mrakodrap za 90 dní? Zdá se vám to šílené? Takovou metu si stanovila jedna čínská společnost, která chce za pouhé tři měsíce postavit nejvyšší budovu světa. Unikatní projekt energeticky úsporné budovy startuje v listopadu.

Víte, kolik metrů měří dnes nejvyšší budova světa? Mrakodrap Burj Khalifa v Dubaji se tyčí do výše 828 metrů a trvalo pět let, než byl dokončen. To by ale nebyla Čína, kdyby se nerozhodla tuto metu pokořit. Čínská společnosti BSB chce postavit mrakodrap ještě o deset metrů vyšší. Ten má dubajského velikána předčít nejen co do výšky, ale i co do využití šetrných technologií a rychlosti výstavby.

„Rychlou výstavbu umožní prefabrikovaný systém, který se na místě pouze smontuje.“

Reklama

Mrakodrap, který vyroste ve městě Changsha, chtěla společnosti BSB (Broad Sustainable Building) původně stihnout za pouhých 90 dnů díky systému prefabrikované stavby, která se vyrobí v továrně a na místě pouze smontuje. Modulární montované stavby jsou nyní populární po celém světě, obvykle se ale používají při výstavbě nízkopodlažních budov. Mrakodrap Sky City Tower se svými 220 podlažími bude v tomto směru unikátní stavbou. Zahájení stavy proběhne v listopadu a zhruba již za 7 měsíců od tohoto data by měl hotový mrakodrap stát.


Srovnání nejvyšších budov světa včetně budoucí Sky City Tower. Foto: inhabitat.com

Možná jste v zimě zaznamenali video, kde 200 dělníků pracuje na výstavbě prefabrikovaného T30 Hotelu s 30 podlažími, který vyrostl za neuvěřitelné 2 týdny. A právě tato společnost chce nyní svoje zkušenosti využít i při stavbě nejvyšší budovy světa. Ta má být z 95 % připravena v továrně a na místě pouze smontována, díky čemuž stavba probíhá tak rychle.

Nejen rychlost, ale i udržitelné technologie charakterizují Sky City Tower. Čtyřnásobné zasklení spolu s 15centimetrovými zdmi s tepelnou izolací a dalšími systémy mají společně vytvořit energeticky úspornou budovu, která spotřebuje pouze pětinu energie běžné budovy. Zarážející je také velikost zastavěné plochy, která se pohybuje na hranici jednoho milionu metrů čtverečních. Společnosti BSB je zatím na bližší informace skoupá, ví se ale třeba, že podlaží bude spojovat 104 výtahů. A cena? Ta se podle odhadů vyšplhá na 628 milionů dolarů (zhruba 12,246 miliard korun).


Sky City Tower od společnosti BSB. Foto: inhabitat.com

Jak se stavěl T30 Hotel na přelomu roku v Číně:

Autor: Redakce Nazeleno.cz