fbpx

Nová generace baterií je na světě0

Výzkumy v oblasti baterií jedou na plné obrátky. Celkem slibně vypadá snažení americké profesorky Prieto, která pracuje na nové, výkonnější baterii. Ta dokáže skladovat dvojnásobné množství energie a nabíjí se do několika málo minut.

Stolní počítače i notebooky, tablety, mobilní telefony, MP3 i nástěnné hodiny. To všechno jsou naši každodenní věrní sluhové, bez nichž si už život nedokážeme představit. Všichni by ale jen těžko fungovali bez baterií, které jsou dnes sice stále lepší, nic moc zásadního se na nich ale za léta nezměnilo. S novinkou v této oblasti proto nyní přichází Amy Prieto, profesorka chemie z Coloradské Státní Univerzity, když představila „trojrozměrnou“ baterii s jádrem z měděné pěny.

„Nová baterie vydrží 5 000 cyklů nabíjení a nabitá je do několika málo minut.“

Reklama

Klasické dnešní baterie jsou stále ještě dost drahé, celkem rychle se vybíjejí a obsahují řadu toxických látek.  Profesorka Prieto chce změnit fakt, že ačkoliv jsou naše elektronická zařízení stále důmyslnější, baterie se za více než sto let příliš nezměnily.  Její výzkum je sice stále ještě na začátku, podle předpokladů bychom se ale díky její nové technologii mohli dočkat baterií, které skladují dvakrát větší množství energie a nabíjejí se v průběhu mnohem kratší periody.


Laboratoř, v níž  Prieto se svými kolegy vyvíjí novou baterii. Na druhém obrázku testování polymerů. Foto: marketplace.org

Nová baterie vyvinutá firmou Prieto Battery Company ve spolupráci s CSU je nová v tom, že přidává baterii nový rozměr. „Je jako houba. Vnitřek baterie je vyplněn různými materiály, ionty tak mohou přecházet v různých směrech, ne ale nijak daleko. Proto ji nazýváme trojrozměrnou baterií,“ řekla profesorka Prieto. Podle ní se baterie nabíjí do několika minut a pomaleji se vybíjí, vyrobena je navíc pomocí netoxických chemikálií. Vydrží 5 000 místo 500 cyklů nabití a pokud ji přirovnáme třeba k elektromobilu, je to jako byste na ni ujeli 480 kilometrů a pak ji nabili za méně než 10 minut.

Přestože na baterii pracuje Prieto již sedm let, její komerční využití zatím není v dohledu. Známky úspěchu ale tento vývoj nezapře, Prieto byla za svou práci například získala cenou Presidential Early Career Award a v září oznámila, že bylo zahájeno další, v pořadí již třetí testování.

Podívejte se, na jakém principu nová baterie funguje:

Zdroj: inhabitat.com

Autor: Redakce Nazeleno.cz