fbpx

Největší baterie světa uchová 36 MWh elekřiny0

V Číně se chlubí dalším nej. Vznikl tu projekt „obří baterie“, která se pyšní kapacitou 36 MWh. Uchová tak energii potřebnou třeba pro hodinový provoz 12 000 domácností. Čím dalším je výjimečná?

Největší baterii na světě najdete v čínském Zhangbei, provincii Che-pej. Pro její realizaci se spojily BYD, velký čínský výrobce automobilů a dobíjecích baterií a State Grid Corporation (SGCC). V jejich spolupráci vznikla tato obrovská baterie, která dokáže uchovat celkem 36 megawatthodin energie. Významná část z tohoto množství pochází z větrných a solárních elektráren.

„Obří baterie uchová energii potřebnou pro hodinový provoz 12 000 domácností.“

Reklama

Pro zjednodušení si lze představit, že tenhle „mamutí projekt“ je schopen uchovat dostatek energie potřebné pro napájení všech datových center společnosti Google po téměř dva měsíce, anebo tolik energie, kolik postačí k provozu 12 000 domácností po dobu jedné hodiny.

Baterie používané v zařízení mají životností 20 let a díky materiálu použitému v buňkách jsou levnější a snadněji recyklovatelné než jiné typy baterií. Také hlavní nepřítel baterií – teplo by jim nemělo uškodit. BYD tvrdí, že použité technologie fungují běžně i při 60°C a jejich energetická účinnost přenosu je údajně více než 95 %.


Pro realizaci projektu se spojily BYD, velký čínský výrobce automobilů a dobíjecích baterií a SGCC. Zdroj:  http://www.byd.com/

Celý projekt „obří baterie“ za více než 500 milionů dolarů je vyroben s polí baterií větších než fotbalové hřiště a jeho vývojáři prohlásili, že přestože se během roku 2012 očekává vznik dalších podobných zařízení, půjde zřejmě na dlouhou dobu o projekt největšího rozsahu. Již loni v říjnu byl projekt oceněn na Mezinárodní konferenci v Dallasu, kde odborníci vyzdvihli jeho možnosti v rámci napájení a technologii inteligentních sítí pro ukládání velkého množství energie z obnovitelných zdrojů. Čína se tímto krokem snaží mimo jiné čelit případné hrozící energetické krizi.

Autor: Jana Poncarová