Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Mexická budova "zemodrap" poroste do hloubky místo do výšky

Mrakodrap, který vlastně není mrakodrapem. Místo do nebe totiž roste do hloubi země. Koncept budovy, která možná vyroste v Mexico City, má 65 pater do hloubky. Podívejte se na první „zemodrap“!

30. 03. 2012 | Marie Leschingerová

Ve zkratce:

Zemodrap, tedy mrakodrap rostoucí do země od tvůrců z BNKR Arquitectura, je řešením pro největší náměstí v Mexico City, kde je prioritou ochrana historického centra. Muzea, kanceláře nebo galerie v 65patrové podzemní atriové budově využívají moderní systémy a technologie pro výrobu energií a přísun světla.

Jak vyřešit potřebu místa uprostřed historického centra města a přitom nenarušit jeho tvář? Otázka, kterou si kladou v hlavním mexickém městě Mexico City. Řešení, s nímž v této situaci přišli architekti z ateliéru BNKR Arquitectura je prosté a přelomové zároveň. Proč místo mrakodrapu rostoucího „do mraků“, nepostavit mrakodrap rostoucí „do země“, tedy „zemodrap“?

„Zemodrap by využíval podzemní vodu pro generování elektrické energie turbínami.“

Zemodrap (tedy Earthscraper) o 65 patrech by mohl být postaven v historickém centru Mexico City, kde je ochrana historického zastaveného území prioritou. Hlavní náměstí v Mexico City nazývané „Zocalo“, do nějž by měl Earthscraper vrůst, se se svou rozlohou 57 600 m2 (240 m x 240 m) řadí mezi největší na světě. Obklopeno je katedrálou, národním palácem a vládními budovami.


Model mexického Zemodrapu. Zdroj: BNKR Arquitectura

Zemodrap v podobě obrácené pyramidy je navržen přímo pod rozhlehlým náměstím.  Nejhlubší budova světa by ukrývala kanceláře, obchody či muzea a galerie. Hlavní městské náměstí by přitom zůstalo zachováno – jeho dlažba by byla nahrazena průhlednými panely, které by budově pod ním zajišťovaly dostatek světla do podzemního atria, a tedy možnost „žít svůj vlastní život“.


Všechny funkce náměstí by zůstaly zachovány. Zdroj: BNKR Arquitectura

Podle tvůrců konceptu je využití místa pod zemí přirozeným vyústěním potřeby prostoru v takové metropoli, jako je právě Mexico City. Zemodrap, který se zatím dostal do fáze návrhu, představuje projekt promyšlený i co do využitých technologií. Ve vnitřních halách by např. mohl fungovat zvláštní systém filtrace vzduchu, optická vlákna by zase přenášela světlo do uzavřenějších prostor a podzemní vodu by projektanti využili k pohonu turbín pro generování elektřiny. Zřejmě by zde také bylo možné využít geotermální vytápění a chlazení. O „zelené technologie“ by tedy zemodrap nouzi neměl. Zda-li se však dočkáme jeho realizace, je zatím ve hvězdách.


65patrový „mrakodrap v zemi“. Zdroj: BNKR Arquitectura

Související články

Tagy: NazelenoPlus, Technologie

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií